<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Answer:
There is no picture though :/
X^2-7=0
Add 7 to both sides.
x^2=7
Find the sqr root of 7.
It's about 2.6
First you’d start off by finding the volume of the rectangular prism on the bottom. The formula for this is lwh or (length*width*height) so you’d plug in the numbers and get 4*4*5 which multiplies out to be 80inches cubed. Next you’d have to find the volume of the pyramid by using the formula lwh/3 or ((length*width*height)/3) so it would be ((4*4*6)/3) and that equals 32inches cubed. Finally, you add the 2 volumes together so 80inches cubed+32inches cubed and get 112inches cubed. Hope this helps