1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lina20 [59]
2 years ago
14

When driving at night, you should dim your headlights when:

Mathematics
1 answer:
Tatiana [17]2 years ago
5 0

Answer:

Meeting or following another vehicle

Step-by-step explanation:

You might be interested in
8. Sven sells hamburgers at a ballpark. He earns $14.50/h, plus $0.50
Komok [63]

Answer:

Part A: $55.50

Part B: 52 hamburgers(sorry if I am wrong for part b but I think it is right)

Step-by-step explanation:

Part A:     $14.50 x 3= $43.50  +         24 x $0.50= $12=        

 ($ earned per hrs  x hrs worked)+  ($ per hamburger sold x times amount)

Hence $43.50 + $12= $55.50.

Part B:        $14.50 x 6.5 = $94.25                           $120 - $94.25= $25.75

 ($ earned per hrs  x hrs worked x x hrs worked)   ($ earned - $ earn from shif

 $25.75/0.50=51.5 (51.5 rounded to nearest burgers is 52 burgers)

Hence answer is 52 burgers.

Please rate Good and mark Brainliest

Thank You

5 0
3 years ago
Find an equation for the line with the given properties. Perpendicular to the line x - 6y = 8; containing the point (4,4) O 1) y
Pepsi [2]

Answer:

Option 3 - y=-6x+28

Step-by-step explanation:

Given : Perpendicular to the line x - 6y = 8; containing the point (4,4).

To Find : An equation for the line with the given properties ?

Solution :

We know that,

When two lines are perpendicular then slope of one equation is negative reciprocal of another equation.

Slope of the equation x - 6y = 8

Converting into slope form y=mx+c,

Where m is the slope.

y=\frac{x-8}{6}

y=\frac{x}{6}-\frac{8}{6}

The slope of the equation is m=\frac{1}{6}

The slope of the perpendicular equation is m_1=-\frac{1}{m}

The required slope is m_1=-\frac{1}{\frac{1}{6}}

m_1=-6

The required equation is y=-6x+c

Substitute point (x,y)=(4,4)

4=-6(4)+c

4=-24+c

c=28

Substitute back in equation,

y=-6x+28

Therefore, The required equation for the line is y=-6x+28

So, Option 3 is correct.

8 0
3 years ago
katia makes crafts using glass jars She can buy packages of 12 jars for $9 how many jars can kitia buy with $45
kirill [66]

Hello!

If Katia can buy packages of jars for $9, we can determine how many packages she can purchase with $45 by using the formula:

45/9 = 5

We divide the total number of money that she has by the amount of money one package of jars costs. Now, the question also asks how many jars she can buy, not just how many packages.

We know that she can buy 5 packages, and that there are 12 jars in each package. To find the total number of jars she can buy, we will multiply 5 by 12.

5 x 12 = 60

Katia can buy 60 jars with $45.

I hope this helps you! Have a lovely day!

- Mal

4 0
3 years ago
Find a third number so that three numbers form a right triangle.<br><br>9,41​
expeople1 [14]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=c^2

therefore c^2-b^2=a^2

41x41=1681

9x9=81

1681-81=1600

Sqrt1600=40

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3y + 2 = 11 what does the y equal​
lora16 [44]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

first subtract 2 from 11, which is 9

then u have 3y=9

then u do 9 divided by 3, which is 3

and that's ur final answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find a unit vector that is orthogonal to both
    5·1 answer
  • |2x−3y| if x=0.5; y=−0.7 help me out please
    10·2 answers
  • Activity
    11·2 answers
  • What is the complementary angle of 34
    12·1 answer
  • Need help, “Find the volume of each rectangular prism. Round to the nearest tenth if necessary.”
    12·1 answer
  • Write an algebraic expression for the verbal expression. the product of 13 and x
    5·1 answer
  • Find octal expansion of (B5D)16.
    10·1 answer
  • A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
    13·1 answer
  • Who want to help with my math final
    14·2 answers
  • 6x+8-4 =3x<br> ———<br> 2<br> help and explain please!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!