First, you have to multiply 12×24.50=$360.00. Next, you have to subtract 372.75-360.00=12.75. Then, you have to divide 12.75÷5=$2.55. So in conclusion, each lightsaber costs $2.55.
This is the concept of algebra, to factor the expression we proceed as follows;
ab+4+a+4b
this can be written as:
ab+a+4+4b
factoring this we get:
a(b+1)+4(1+b)
=(a+4)(b+1)
the answer is (a+4)(b+1)
Answer:
The 3rd one again
Step-by-step explanation:
(a+−2)(8
+−5a+3)
=(a)(8
)+(a)(−5a)+(a)(3)+(−2)(8
)+(−2)(−5a)+(−2)(3)
=8
−5
+3a−16
+10a−6
=8
−21
+13a−6
hope this helped:)
So you just want to find out how many groups of 5 1/2 are in 15 dollars, or just dividing.
15/5.5 = 2.72 dollars
I think you said round to the nearest tenth, so 2.70 dollars.