1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
2 years ago
7

Recipe

Mathematics
1 answer:
aleksandr82 [10.1K]2 years ago
3 0

Answer: 20 strawberries

1 litre of orange juice

500ml yogurt

2

Step-by-step explanation:

Based on the recipe, the average for 1 smoothie, we need buy 5 strawberries, 1/4 litre of orange juice, 125ml yogurt, 1/2 banana

Thus, for 4 smoothies, we need the average quantity for 1 smoothie multi with 4

- 5*4 = 20 strawberries

- 1/4 litre *4 = 1 litre of orange juice

- 125ml yogurt * 4 = 500ml yogurt

-1/2 of banana * 4= 2 banan

You might be interested in
Will give brainlist to who finds this out!
castortr0y [4]

Answer:

1

2

4

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A stream begins at an elevation of 200 meters and flows a distance of 400 kilometers to the ocean? what is the average gradient?
nekit [7.7K]
Change in y = -200 meters
change in x = 400,000 meters

slope  = change in y / change in x = -200/400,000 = -1/2,000 meters
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The original price is $3.00 and the store dismount is 25% what is the discounted price?
Luden [163]
<span>The discounted price is 75%</span>
4 0
3 years ago
Sausages come in packets of 12. Bread rolls come in packets of 9. Brian wants to buy enough packs of sausages and rolls so that
likoan [24]
Disheveled shelve should 263
8 0
2 years ago
How to find the surface area and the volume of this prism
kotegsom [21]
 hope this helps!
..........

7 0
3 years ago
Other questions:
  • John comes across a recent survey and wants to gauge the strength of the results.
    10·1 answer
  • I have no idea how to do Log problems like this. Can anyone help me out?
    10·2 answers
  • Please solve!!! with working
    8·1 answer
  • Find the products.
    13·1 answer
  • How do u find which numbers to use on a box and whisker plot
    14·1 answer
  • If I have 300 apples and eat 123 how many do I have left?
    14·2 answers
  • How to solve the question
    14·1 answer
  • Osoisdfhoidl answer uglies
    6·1 answer
  • Fifty Points and Brainliest!<br> Select all that have a proportional relationship:
    15·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!