1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
2 years ago
11

What is an equation of the line that passes through the points(-1,1) and (-2,-4)?

Mathematics
1 answer:
BaLLatris [955]2 years ago
4 0

Answer:

The equation of a line passing through the points (-1, 1) and (2, -4) is

 5x + 3y + 2=0

You might be interested in
14% of the number is 63 <br> Find the number
Lady_Fox [76]

Answer:

450

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Type the correct answer in each box.
svlad2 [7]

Answer:

heads 4 H-4

tails 2 T-2 and 6 is T-6

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
4) What is the cost of 1st class ticket (x) and the cost of a coach ticket (y) *
Kobotan [32]

Answer:

1st class - 22 people

coach - 57 people

Step-by-step explanation:

$85 x 22 people = $1870

$60 x 57 people = $3420

22 people + 57 people = 79 people

$1870 + $3420 = $5290

6 0
3 years ago
What would (2,2) be as a Equation??
ololo11 [35]
Y=x i hope this helps you!
4 0
3 years ago
PLEASE HURRY I WILL DO ANYTHING (not anything but give brain list)
Sergeeva-Olga [200]

The cost of the sheets is less for the second example, the second example is the better deal.

Consider the first example:

Here, A brand of sheets is on sale for “Buy one get one at 50% off”. If each sheet costs $18.00.

So, the value of the first sheet will be $18,

And since the other sheet is at 50% off .

That is it will be half of the original value

= 50/100 * 18

=9

Therefore, the cost of two sheets

=$18 + $9

= $27.

So, Six sheets will cost

=$27+$27+$27

= $81

Cost of six sheets will be $81

Now, consider the second example

In the second example sheets are 30% off.

So, 30% of 18

= $6.

Subtract that value from 18 and you will get $12.

So, cost of one sheet =  $12.

cost of 6 sheet

=  $12×6

= $72  

In the first example, Six sheets costs $81, while in the second example six sheets cost $72.

Since the cost is less for the second example. So, the second example is the better deal.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • X+y=120 <br>5.25x+3.0y=517.2
    8·1 answer
  • Choose the correct description of the graph of the inequality x − 3 greater than or equal to 5.
    12·2 answers
  • Sixty-five percent of the 8th grade class is selling magazines for the class fundraiser. If 195 students are selling magazines,
    11·1 answer
  • The drying times for a certain type of cement are normally distributed with a standard deviation of 30 minutes. A researcher wis
    9·1 answer
  • Calculate the length of the Line in the trapezoid AC showing working to 1dp
    14·1 answer
  • I really need help on this one ​
    7·1 answer
  • What is A + B?<br> A = [ 3.42 1]<br> B = [5 6 89]
    8·2 answers
  • Which statement describes the decimal equivalent to 7/8?
    9·1 answer
  • Geometry geometry geometry
    13·1 answer
  • HELP PLZZZZZ AS SOON AS POSSIBLE GEOMETRY WITH EXPLANATION
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!