1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olganol [36]
2 years ago
11

You buy 5 pounds of cheese for $35. How much does one pound cost? *

Health
2 answers:
dezoksy [38]2 years ago
8 0

Answer:

35÷5=7

Explanation:

The answer is 7, I think the answer is correct.

saw5 [17]2 years ago
6 0

Answer:

5 pounds = $35

1 pounds = x

35 divided by 5 is 7

Explanation:

1 pound = $7

You might be interested in
24. Health and Your Community Imagine that you
NikAS [45]

Answer:

I advice you abstain from all illegal acts

8 0
3 years ago
A time people were felling a lot stress
I am Lyosha [343]
( TRUE ) According to scientist, parents are really worried and stressed over Donald Trump winning the election. 2/3 of them we're worried that they were going to get separated by their families and friends.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A nurse aide is caring for a female Hindu client who is first-generation American. What can the nurse aide do to make the client
yan [13]

Answer:

d

Explanation:

get an interpreter. this will get more information out of them that is needed to care for their health

6 0
3 years ago
What might happen if a person created a wellness
Oksi-84 [34.3K]
A and D both seem correct
8 0
3 years ago
Who is a weirdo and please answear
jolli1 [7]

Answer:

For some reason I think I'm one for being depressed, is there anyone like me?

Explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Chris is suffering from a migraine headache. his mother gives him a small white pill to take and tells him that it is a new medi
    13·1 answer
  • What are some ways you can vary your tone of voice to help you communicate effectively with others?
    5·1 answer
  • Which system is responsible for gathering, storing, and responding to information? immune system nervous system digestive system
    5·2 answers
  • Providing food, shelter, and medical care are all ways that families promote
    5·2 answers
  • A muscle that doesn't need to be exercised is your heart
    10·1 answer
  • How might not eating proteins affect the body? (Be specific)
    8·1 answer
  • 1. Diseases are caused by microscopic --------​
    10·1 answer
  • Explain how each of the three principles of cardiovascular fitness can lead to injury if they are not adhered to properly.
    14·1 answer
  • Pls help asapppppppppppppppppppppp
    11·2 answers
  • How was your experience from changing a baby’s diaper? Go into details. A question from my health class assignment.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!