1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horrorfan [7]
3 years ago
15

Please help, I will give brainliest.

Mathematics
2 answers:
mojhsa [17]3 years ago
4 0

Answer:

8 \frac{3}{10}

Step-by-step explanation:

first, make the fractions have common denominators:

8 \frac{4}{5} - \frac{1}{2} = 8 \frac{8}{10} - \frac{5}{10}

Then, subtract:

8\frac{8}{10} - \frac{5}{10}= 8\frac{3}{10}

Serjik [45]3 years ago
3 0

Answer:

8.8-0.5=8.3 or 8 3/10

Hope This Helps!!!

You might be interested in
traci wants to buy rings that cost $50 each. JEWELER IS offering a deal in which you buy 1 ring and get the 2nd for 25% off and
disa [49]
Well you pay 50$ for the first one, for the second one your paying 12.50 less and for the third one your paying 25 less, if you add them together you get 112.5, it originally would have costed 150, so you would subtract 150 - 112.5, which equals 37.5 so she saved 37.5 dollars on the rings(Here is a quick simple short way to do it.. she payed 12.50 less and 25 less that added together is 37.5)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2466 divided by 3
Romashka-Z-Leto [24]
2466/3 is equal to 822. 

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which polygons have no right angles?
asambeis [7]

Answer:

Rhombus,and pentagon

Step-by-step explanation:

a rhombus has only obtuse or acute angles same with the pentagon.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paula spent 3/8 of her allowance on clothes and 1/6 on entertainment.What fraction of her allowance did she spend on other items
Stella [2.4K]
You need to create common denominators and then add and then subtract to get 22/48
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The two points shown below are reflected across the x-axis. Then, the four points are connected to form a rectangle. What is the
yan [13]
I believe 26 units is the correct answer because you basically gotta multiply top from bottom
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Complete the equation of the line through (2,1) and (5,-8)<br> WORTH 20 POINTS
    15·2 answers
  • Im stuck on this one
    11·1 answer
  • Help me and I'll label the first person the brainest
    14·1 answer
  • Diego parakeet is 13 centimeters,4 millimeters tall how tall is his parakeet in millimeters
    5·1 answer
  • PLEASE HELP IN MATH MADDD POINTS
    14·1 answer
  • A biology teacher has 15 milliliters of a salt solution that is 65% salt. How many milliliters of water must the teacher add to
    11·1 answer
  • Find the unit price for each trail mix. cost is $6.00 and weight 3/4Lb
    10·1 answer
  • A wagon is on sale for 20% off. The sale price of the wagon is $114. What was the original price of the wagon assuming no sales
    11·2 answers
  • Express the pair of fractions using the least common denominator of the two.<br> 2/3, 1/4
    5·1 answer
  • You start at your school, 10 miles from your house and walk home at a rate of 2 miles per hour **negative slope since you are wa
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!