Answer:
Step-by-step explanation:
3x - 4y = 13 (1)
2x + y = 5 (2)
——————
3x - 4y = 13
4(2x + y = 5) (2) times 4
——————-
3x - 4y = 13
8x + 4y = 20
——————-
11x = 33
x = 33/11
x = 3
Plug x = 3 in (2):
2(3) + y = 5
6 + y = 5
y = 5-6
y = -1
Thus, x = 3 and y = -1
Answer:
15.40/3.5=$4.40 dollars a pound
7.65/1.8=$4.25 dollars a pound
Step-by-step explanation:
divide to get the unit price
so 7.65/1.8=$4.25 dollars a pound is the cheaper unit as well.
Answer: It might be a no answer. I don't know which one. I'm so sorry if I'm wrong.
20 hours. You find this by dividing 150 by 10 and then multiplying that by 2.
Whoever goes first will lose, that's the solution