1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julsineya [31]
4 years ago
10

HELP WANTED!!! 10 POINT REWARD!!!

Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]4 years ago
8 0
-5(a + 3) = -55
(a + 3)(-5) = -55
(a + 3) (-5)/-5 = -55/ (-5)
a + 3 = 11
a + 3 (-3) = 11 (-3)
a = 8

hope this helps
You might be interested in
Select the correct answer which graph passes the vertical line test​
Volgvan

Answer:

Step-by-step explanation:

Do you have the options?

For the vertical line test, you can only use the X  once per Y. You can not have more than one X.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times can 7 go into 1000
Mariana [72]

Answer:

7 can go into 1000 142 6/7 times. This is a remainder equation, but that is how many times 7 can go into 1000.

Hope this helps!

5 0
2 years ago
75 POINT HURRY!! IF YOUR RIGHT YOU GET BRAINLEST
Svetllana [295]

since it is the distance up to 3 hours

35 *3 = 105

 but the student is counting by 10's so it should be 110

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?
Juliette [100K]

Answer:

x = 5\sqrt{7}

Step-by-step explanation:

Using Pythagoras' identity in the right triangle.

The square on the hypotenuse is equal to the sum of the squares on the other 2 sides, that is

x² + 9² = 16²

x² + 81 = 256 ( subtract 81 from both sides )

x² = 175 ( take the square root of both sides )

x = \sqrt{175} = 5\sqrt{7} ≈ 13.23 units ( to 2 dec. places )

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessica used 2/3 yard of fabric to make a scarf. Can she make 2 of these scarves with
mr Goodwill [35]
Yes because 
1 3/4 is 7/2 and 2/3+2/3=4/3

So yes he can 
Hope this helps :-P

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A pen cost y dollars,how much will 25 such pens cost
    14·1 answer
  • The fraction 7/8 is a multiple of what unit fraction?
    11·1 answer
  • describe the process for finding the product or quotient of two numbers with the same sign and the product or quotient of two nu
    7·1 answer
  • If all the dimensions of a cube are are multipied by 5 the surface area of the cube will change by a factor of ten. True or fals
    12·1 answer
  • Find slope and y-intercept -4x+2y=10
    11·2 answers
  • Write all of the digita that can rwplace each 735<7 ■ 4<761
    6·1 answer
  • Veronica's weekly salary at Fry's is $579.25. What is her annual salary?
    6·2 answers
  • Can someone please help me with this find the unit rate of these 2 items cost per item which is these 2 bag of chips set it up p
    5·1 answer
  • The ages of all 6 tigers at the local zoo are: 4,11,12,7,6,20
    7·1 answer
  • Which statements are true for the given geometric sequence? Check all that apply. The domain is the set of natural numbers. The
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!