1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
2 years ago
13

A family buys a studio apartment for 240,000. They pay for a down payment of 72,000.

Mathematics
1 answer:
swat322 years ago
7 0

Answer:

A. 30% B. 45%

Step-by-step explanation:

A. 72,000/240,000 = x/100

(72,000)(100) = (240,000)x

7,200,000 = 240,000x

30 = x

B. 108,000/240,000 = x/100

10,800,000 = 240,000x

45 = x

You might be interested in
hellohello, this needs to be turned in tomorrow so if you could help, i would really appreciate it. :]
Marizza181 [45]

Answer:

24 is the answer

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
1. How long does it take running at a rate of 12m/s over a distance of 360m?
dedylja [7]

Step-by-step explanation:

T=D/S

D=360m

S=12m/s

360m÷12m/s

Time=30s

8 0
2 years ago
Find the surface area of this rectangular prism.
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

151.62

Step-by-step explanation:

You just have to multiply the lengths of all the edges:

9 1/2 * 4 1/5 * 3 4/5 =

151.62

5 0
3 years ago
a movie theater earns $3946 by selling 428 tickets. if a full price costs $10.25 and a discount costs $8, how many full price ti
kherson [118]
We need a system of equations here, one equation based on the NUMBER of tickets sold and another based on the MONEY earned by the sales.  We have 2 different types of tickets:  full price (f) and discount (d).  The total number of tickets sold is 428; therefore, the first equation is f + d = 428.  That accounts for the number of tickets sold.  Each full price is 10.25 which can be represented as 10.25f, and each discount ticket costs 8 which can be represented as 8d.  The money earned by selling these tickets at those prices was 3946.  That means that the second equation is 10.25f + 8d = 3946.  We will solve the first bolded equation for f to get f = 428 - d.  Sub that value in for f in the second bolded equation:  10.25(428-d) + 8d = 3946.  Distribute to get 4387 - 10.25d + 8d = 3946.  Combine like terms to get -2.25d = -441.  Solving for d we get 196.  That means that there were 196 discounted tickets sold.  Put that in for d in the first bolded equation to find the number of full price tickets.  f + 196 = 428,  and f = 232.  There were 232 full price tickets sold.  There you go!
4 0
3 years ago
Naomi invested $4,000 into a fund that is expected to grow by 5.53% per year. How long will it take the fund to be worth $8,000?
Tcecarenko [31]
It will take 13.42 years.

The equation for this is in the form y=a(1+r)ˣ, where a is the initial deposit, r is the interest rate as a decimal number and x is the amount of time.  Using our information, we have the equation

8000 = 4000(1+0.053)ˣ
8000 = 4000(1.053)ˣ

Divide both sides by 4000:
8000/4000 = 4000(1.053)ˣ/4000
2 = 1.053ˣ

We will use a logarithm to solve this:
x=\log_{1.053}2
\\
\\x=13.42
4 0
2 years ago
Other questions:
  • These box plots show daily low temperatures for a sample of days in two
    14·1 answer
  • Help me out Wishing. What are the trigonometric ratios. Write all six.
    12·2 answers
  • Find the product, -7/9 × 3/5, -2/5 × -1 1/4, 1 3/4 × -1 1/4, 1 3/4 × -3/4, -7/8 × -1 3/7, answer all please and thank you
    10·1 answer
  • A 12 pack of soda cost $3.25 What is the unit price
    13·2 answers
  • HELP PLZ ill upvote!!! Simon bought a $48 table on sale at 30% off.
    14·1 answer
  • Help me I need to know this answer tomorrow I am having a exam for maths
    6·1 answer
  • The angle between two sides of a triangle is increasing at the rate of 0.03 radians per second. One side of the triangle measure
    14·1 answer
  • R= 9.7 m<br><br> Calculate the diameter of the circle
    14·2 answers
  • (365 days per yr Jonas practices guitar 1 hour a day for 2 years. Bradley practices the guitar 2 hours a day more than Jonas. Ho
    6·1 answer
  • Help me pleasee and also could you explain bc im so confused​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!