1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ohaa [14]
2 years ago
8

Find the constant of variation for the relation and use it to write an equation for the statement. Then solve the equation 7 If

y varies inversely as the square of x, and Y - when x = 1, find y when x = 3 4 1 1 c. 7 y y 36 y(3) 209 5. Y(3) - 3x 27 4 b. 3 d. 1 y 3. (3) y V = - 3. y(3) 7x 63 Please select the best answer from the choices provided​
Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]2 years ago
7 0

Answer:

The required constant of variation is 4 and the equation is y=4xz over w (over meaning a fraction)

I don't know if you need a explanation on how to do this, just let me know if so.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I NEED THE ANSWER ITS DUE SOON !!! Points will be rewarded
DENIUS [597]

Answer:

Jaden added instead of subtracting 23 and 5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The state of Georgia has about 170 people per square mile. The area of Georgia is 59,425 square miles. What is the population of
kotykmax [81]
It should be about 10 million 

7 0
3 years ago
To which sets of numbers - 1/4 does<br> belong?
Afina-wow [57]

Where are the sets? I don't see any...

6 0
3 years ago
Find the graph of the inequality y&gt;-(1/6)x+1.
Leya [2.2K]

Answer:

y > -x/6 + 1

Step-by-step explanation:

Hope this can help

4 0
3 years ago
A gym charges a $40 registration fee and $25 per month of membership. Create an equation to model the price (y) based on (x) mon
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

y= 40 + 25x

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Nissan wants to administer a satisfaction survey to its current customers. Using their customer​ database, the company randoml
    7·1 answer
  • A 3-mi cab ride costs $7.30. A 8-mi cab ride costs $15.30. Find a linear equation that models a relationship between cost c and
    10·1 answer
  • Mia is three years older than twice her sister Brooke's age. The sum of their ages is
    9·2 answers
  • How do you solve 24=x•30
    12·1 answer
  • The perimeter of an isosceles triangle is 33 meters. The length of one side is 3 meters longer than the length of the other two
    15·1 answer
  • a ladder is placed against a wall the bottom of the ladder is 4 feet away from the wall and the top of the ladder touches the wa
    15·2 answers
  • Justin uses 4 drops of Mio for 16 ounces of water. If he is planning to flavor 640 ounces of water, how many drops of Mio should
    13·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • 3
    14·1 answer
  • PLZ HELPP AND ANSWER FASTTTT. ANSWER BOTH PARTS PLZZ
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!