1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sauron [17]
2 years ago
14

Solve the equation

Mathematics
2 answers:
dem82 [27]2 years ago
4 0

Answer:

A)x=13

Step-by-step explanation:-5x+2=67   -5x=65  x=13

34kurt2 years ago
3 0

Answer:

B: -13

Step-by-step explanation:

67-2=65 (  or 67 + (-2)  )

-5x=65

<em>divide</em>

65/(-5)= -13

You might be interested in
One canned juice drink is 15% orange juice; another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in orde
grandymaker [24]
F = 15%
v = 5%
0.15f + 0.05v = 0.14*10
15f + 5v = 140
3f + v = 28
f + v = 10 (total volume)
---------- Subtract
2f = 18
f = 9 liters of 15%
v = 1 liter of 5%
7 0
3 years ago
A taxicab charges $1.75 for the flat fee and $0.25 for each mile. write an inequality to determine how many miles eddie can trav
aev [14]

The correct option is a. $1.75 + $0.25x ≤ $15; x < 53 miles.

The inequality that represents given situation is $1.75 + $0.25x ≤ $15.

<h3>What is inequalities?</h3>

An inequality compares the two values to determine if one is less than, larger than, or simply simply equal to the other.

  • a ≠ b indicates that an is not equal to b.
  • a < b indicates that an is less than b.
  • The expression a > b indicates that an is greater than b. (those two are called as strict inequality)
  • a ≤ b signifies that an is less than or equal to b.
  • The expression a ≥ b denotes that an is greater than or equal to b.

Now for the given question;

A cab charges $1.75 for the flat fee.

And, the cab charges $0.25 for each mile.

Total amount spent by Eddie is 1$15.

So, first and foremost. Because you have to pay the fixed charge and then pay for x miles is $0.25.

Thus, (15-1.75) / 0.25 = 53.

Therefore, the inequalities which describes the given scenario is;

$1.75 + $0.25x ≤ $15

where, x < 53 miles.

To know more about the inequalities, here

brainly.com/question/11613554

#SPJ4

The correct question is-

A cab charges $1.75 for the flat fee and $0.25 for each mile. Write and solve an inequality to determine how many miles Eddie can travel if he has $15 to spend.

a. $1.75 + $0.25x ≤ $15; x ≤ 53 miles

b. $1.75 + $0.25x ≥ $15; x ≥ 53 miles

c. $0.25 + $1.75x ≤ $15; x ≤ 8 miles

d. $0.25 + $1.75x ≥ $15; x ≥ 8 miles

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
LAST QUESTION ON MY TOPIC!!! PLEASE
nataly862011 [7]

Givens

<em><u>Slower car</u></em>

r = r

t = 12 hours

d = ?

<em><u>Faster car</u></em>

r = r + 20

t = 8 hours

d = ?

It doesn't matter what the exact distance is. You just have to know that the 2 distances are equal ie going to the mountains from his home is the same distance as going from the mountains to his home.

d = r * t

r * 12 hours = (r + 20)* 8 hours.   Remove the brackets on the right

r*12 = 8r + 20*8

r*12 = 8*r + 160

r*12 - 8r = 8r - 8r + 160

4r = 160

r = 40 miles / hour

=================

Slower Ride determines the distance.

d = r*t

d = 40 * 12

d = 480

Check

Use the faster rate (r + 20) = 40 + 20 = 60 mph

60 * 8 = 480. Both distances work out to be the same.

5 0
3 years ago
Which equation represents a quadratic function?
Elena-2011 [213]
Quadratic is where the degree of x is 2
I would think 3 is the one that might have been written as y=x² which would be correct
8 0
3 years ago
What is the most direct use of a compass in geometric constructions
lora16 [44]

Answer:

The most direct use of a compass in any geometric constructions are to draw arcs of a given size.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • peter made two transactions today at his bank. what can the sum -47.27 plus 598= 550.73  mean in terms of peters bank account? i
    11·1 answer
  • the area of a rectangular invitation card is 3/10 square foot. Given that the length of the card is 4/5 foot, find its perimeter
    10·1 answer
  • Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.
    11·1 answer
  • What number is 9 more than 45
    14·2 answers
  • Kevin makes $78.37 per day. How much does he make in 7 days
    5·1 answer
  • 17. What expression is equivalent to log(200) - log (2)? Calculate the answer.
    5·1 answer
  • Only answer if you know the real answer please appreciate it answer question number 2 please
    7·1 answer
  • HELP WILL TRY TO GIVE BRAINLYIST!!!!!!
    5·2 answers
  • Which expression has both eight and N factors
    14·1 answer
  • 2 3/4 divided by ( -1 2/3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!