1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
2 years ago
13

perry has $600 in a savings account. The interest rate is 5% per year and is not compounded. How much will he have in total in 3

years?
Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]2 years ago
4 0

Answer:

$90

Step-by-step explanation:

use the I = Prt simple interest formula

You might be interested in
Solve for x ........................
Varvara68 [4.7K]
X-5) = 2(x-1)
3x-15 = 2x - 2
x - 15 = -2
x = 13
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
About 2% of the population has a particular genetic mutation. 400 people are randomly selected. Find the mean for the number of
sergeinik [125]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

So it'll be 400 ÷ 2 = 200 , and a way to to check your way would be 200 x 2 = 400

5 0
2 years ago
Malik drinks 48 ounces of water each day. How many ounces of water will he drink in 16 days? 64 192 336 768
aleksandrvk [35]

Answer: 768 ounces

Step-by-step explanation: ounces of water 48 days 16 multiply 48 x 16 you get 768

6 0
9 months ago
Expand -8(4p-7) please
Artemon [7]

Answer:

-32p+56

Step-by-step explanation:

-8*4p=-32p

-7*-8=56(negative times negative =positive)

-32p+56

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with these two questions
melisa1 [442]

Hi! It will be a pleasure to help you finding the solution to this problem, so let's solve each part:

<h2>PART 1.</h2><h3>Finding the correct expression.</h3><h3>Correct answer:</h3>

\boxed{A. \ 1.50h+4}

From the problem, we know the following data of the problem:

  • Laval parked at the beach.
  • Laval paid a fixed price of $4 for a pass.
  • Laval paid $1.50 for each hour.

Our goal is to find the the expression for the total cost for parking at the beach for h hours. So:

Step 1: Since we have a fixed price, this value will appear in our expression:

4

Step 2: Since Laval paid $1.50 for each hour, this can be represented as the following expression:

1.50h

Finally, we can write total cost (C) as the sum of these two expressions:

C=1.50h+4

Finally, our correct option is A:

\boxed{1.50h+4}

<h2>PART 2.</h2><h3>Finding h.</h3><h3>Correct answer:</h3>

5 hours

Here we have to find how many hours Laval spent at the beach knowing that he paid a total amount of $11.50. From the previous part, we know that our expression is:

C=1.50h+4 \\ \\ For \ C=11.50 \\ \\ 11.50=1.50h+4 \\ \\ Subtracting \ 4 \ from \ both \ sides: \\ \\ 11.50-4=1.50h+4-4 \\ \\ 7.5=1.50h \\ \\ Dividing \ both \ sides \ by \ 1.50 \\ \\ h=\frac{7.5}{1.50}=5

Finally, he spent 5 hours at the beach

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answers I suck these type of questions
    15·1 answer
  • A locker combination has three nonzero digits, and digits cannot be repeated. If the first two digits are even, what is the prob
    7·1 answer
  • Kyle is graphing a point in the third quadrant of the coordinate plane. The x-coordinate is -5. Which could be the y-coordinate
    6·1 answer
  • Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds
    13·2 answers
  • a sphere and a cone have the same volume. each figure has a radius of 4 inches. what is the volume of the cone
    12·1 answer
  • Brainteaser (answer as fast as possible)<br> (But, pretty easy)<br> 0 divided by 1,000,000,000
    6·2 answers
  • Estimate. Then find the product.
    5·1 answer
  • Help pleaseee!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • Ashley can ride her bicycle 15 miles in 2 hours. There are 60 minutes in 1 hour, and there are 1,760 yards in 1 mile. How many m
    8·1 answer
  • In a right isosceles triangle, the length of both legs are equal. For the given isosceles triangle, what is the value of X
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!