There is 3/4 cup of whatever in one serving. If that serving amount changed to 2, then the 3/4 would be multiplied by 2. If there is half a serving, then it would be divided by 2. There is a constant change, and not one that is always changing.
Answer:
|(15,055) is the number of pages in a book with
15,055 words.
Step-by-step explanation:
becuz the no of pages is a function to the words ..
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
Rhombus
Step-by-step explanation:
The answer is -2.76.
Hope I Helped (=^-^=)