1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
8

Helpppppppppppppppppppppppppppp

Mathematics
2 answers:
vladimir1956 [14]3 years ago
5 0

Answer:

15/6

Step-by-step explanation:

So they all had 5 slices of 3 pizzas which means total they had 15 pizza slices, 5x3. Then you would just see that each pizza was divided into 6 pizza slices so you would put a denominator of 6.

Mumz [18]3 years ago
4 0
The answer is 15/6 (5+5+5)/6
You might be interested in
When five is added to three more than a certain number, the result is 19. What is the number?
pshichka [43]

Answer:

11 easy

Step-by-step explanation:

5 plus the three from the three more makes 8 eight minus 19 is 11

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me with all 15 questions on the test ​
Schach [20]

Answer:

i can try just put the questions up

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please help it's urgent!Need help quick!
belka [17]

Answer:

Solution

Step-by-step explanation:

Hope this helped :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best explains if the graph correctly represents the proportional relationship y = 0.5x?
ddd [48]

Answer:

A looks right too meeeeee

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expressions are equivalent
Kazeer [188]

Step-by-step explanation:

The first set is equivalent.

We obtain the right-hand side by swapping places of the terms.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Will likes two brands of healthy breakfast cereal. In Superfiber cereal, there are 5 grams of fiber in one cup. In Fiber Oats ce
    12·2 answers
  • What is 12(x+9)=-108
    14·2 answers
  • In 2015, the population of a small town in Florida is 95. If the population increases by 15% every year, approximately wha will
    7·1 answer
  • Gabriel determined that his total cost would be represented by 2.5x + 2y – 2. His sister states that the expression should be x
    15·1 answer
  • Which of the following expressions is the inverse of the function y = 3x + 4?
    7·2 answers
  • Simplify the radical
    6·1 answer
  • Ms.Clark goes to the store and purchased a 26 lb turkey for $38.74 and two bags of potatoes. Her bill was $50.24. How much was e
    13·1 answer
  • Maggie bought 45 oz of flour for her bakery. She used 17.5 oz to make a loaf of bread, and 0.71 oz for each muffin. How many muf
    5·1 answer
  • Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST!!!! I AM STUMPED AS I HAVE NOT PAYED ANY ATTENTION IN CLASS PLEASE HELP ME!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!