1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
2 years ago
12

Whats the answer to this question?

Mathematics
2 answers:
erastova [34]2 years ago
7 0

Answer:

  [3, -1]

Step-by-step explanation:

The computation is performed element by element, as you appear to have figured.

  2f -g = 2[4, 1] -[5, 3] = [2·4 -5, 2·1 -3] = [8-5, 2-3]

  2f -g = [3, -1]

Tpy6a [65]2 years ago
6 0

Answer:

Try -4

Sorry if it's incorrect.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
John and Jim painted a
Harman [31]
1/4+5/12=3/12+5/12=8/12=4/6=2/3

they painted 2/3 of the fence
4 0
3 years ago
What is the total price of a $15 meal including 6% sales tax?
aev [14]
15×1.06
=15.9
therefor it is $15.90
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
For t=2, 15t - 2t is equal to
weqwewe [10]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

=15(2) - 2(2)

=30 - 4

=26

6 0
3 years ago
a store owner bought some flower pots for $1200,the flower pots were sold for $2700 with a profit of $30 per pot . how many flow
liberstina [14]
50
is 
it 
...................
4 0
3 years ago
A company that offers tubing trips down a river rents tubes for a person to use for $20 and “cooler” tubes to carry food and wat
Licemer1 [7]

<u>Answer:</u>

The number of each type of tube does the group rent is 11 tubes for person and 4 “cooler” tubes to carry food and water  

<u>Explanation:</u>

The rents for tubes for a person to use = $20

The rents for “cooler” tubes to carry food and water = $12.50.

The rent for a total of 15 tubes = $270

11 tubes whose rent cost  $20 =11 \times 20

                                                   = 220

4 “cooler” tubes rent cost  $12.50 =4 \times 12.5

                                                   = 50

Therefore for 15 tubes = 11 +4= 15

                            cost = 220 + 50

                                    =270                                                  

The number of each type of tube does the group rent is 11 tubes for person and 4 “cooler” tubes to carry food and water  

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 2 times the difference of 73 and twice the sum of 9 and 4?
    6·1 answer
  • Is the function y = 2x? - 5x + 7 linear or nonlinear?
    6·1 answer
  • Please help! what equation best models this data?
    10·1 answer
  • Please simplify this in radical form
    6·1 answer
  • What’s the correct answer for this question?
    12·2 answers
  • URGENT PLS ANSWER IM STRUGGLING !!
    14·2 answers
  • Drag each equation to show if it could be a correct first step to solving the equation 3(6+x)=24.
    8·1 answer
  • You and your friend walk to school together every day. You meet at the halfway point between your houses first and then walk to
    7·1 answer
  • PLEASE HELP GIVING 20 POINTS FOR BRAINLEST!!!(FIRST TO ANSWER)<br><br> what is f(5)
    13·1 answer
  • The adjusted trial balance columns of the worksheet for Whispering Winds Company are as follows.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!