1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
2 years ago
8

What is an equation of a line that passes through (0,3) and (2,4)

Mathematics
1 answer:
Tju [1.3M]2 years ago
6 0

Answer:

y=1/2x+3

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(4-3)/(2-0)

m=1/2

y-y1=m(x-x1)

y-3=1/2(x-0)

y=1/2(x)+3

y=1/2x+3

You might be interested in
What decimal can be added to 0.0(54) to get 0.1(54)? (the parenthesis mean repeating)
son4ous [18]
Add 0.1 to 0.0(54) to get 0.1(54).
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the number of solutions for each quadratic.
DiKsa [7]

Answer:

1. Technically 2, but might be 0 in your teacher's opinion.

2. 1

Step-by-step explanation:

Solving problem one.

So I don't know if you have learned about imaginary numbers, but if you have, then you would end up with two answers if you plugged in the quadratic formula.

If you haven't learned about imaginary numbers, then I would say your best option would be to write 'No real solution' since there are technically 2 solutions.

Solving problem two.

Turns out this quadratic has a special property and it's actually a square of one equation. You can find out by just factoring the equation.

It's (3x-2)^2.  Since it's squared, that means that only 2/3 would work as x in this equation.

4 0
3 years ago
Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
Levart [38]

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Nell's mortgage is $50,150 at 10 percent for 30 years.
Rasek [7]

Answer:

The correct option is a.

Step-by-step explanation:

It is given that Nell's mortgage is $50,150 at 10 percent for 30 years and she must pay $8.78 points per $1,000.

<u>EMI on $1000 is $8.78, so EMI on $1 is</u>

EMI on $1 = 8.78/1000 = 0.00878

<u>EMI on $50150 is</u>

<u>EMI on $50150 = 0.00878 x 50150 = 440.317 = 440.32</u>

Therefore the correct option is a.

Hope this help you! ^_^

7 0
3 years ago
does choosing a blue marble represent the compliment event of choosing a red marble? explain. (there are 2 blue, 1 red, and two
erica [24]

Answer:

choosing a blue marble does not represent the complement event of choosing a red marble because 2/5 ≠ 4/5.  

Step-by-step explanation:

The total number of marbles ⇒ 2 blue + 1 red + 2 purple = 5 marbles.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Todd has 800 Canadian dollars. If 1 U.S. dollar equals 1.0648 Canadian dollars, about how many U.S. dollars can Todd buy for his
    10·2 answers
  • Evaluate 3(2a-4/b^2) for a = 4 and b = 3.
    14·2 answers
  • The area of a circular trampoline is 112.07 square feet. What is the radius
    14·2 answers
  • Simplify a - b - [C- (d - e) - f] - g).
    13·1 answer
  • Zoe is going to the skateboard park with a group of friends. Each ticket cost £8.50 each. Tickets purchased in pairs cost £7.50
    14·1 answer
  • A train travels 315 km in the same time that a car travels 265 km. If the train travels on average 20 km/h faster than the car,
    11·1 answer
  • Can anyone help with problem 9.9 in the middle pls
    6·1 answer
  • Find the volume of the composite solid. Round your answer to the nearest tenth.
    8·2 answers
  • WILL MARK BRAINLY what fraction is equal to 0.63 repeating
    8·1 answer
  • Solve the equation:<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B%7D%20x%5E%7B2%7D%20%2B%204%20-%201%20%3D%202" id="TexFormula1" t
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!