1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
10

A business operated at 100% of capacity during its first month and incurred the following costs: Production costs (17,700 units)

: Direct materials $182,500 Direct labor 234,900 Variable factory overhead 254,900 Fixed factory overhead 96,300 $768,600 Operating expenses: Variable operating expenses $130,100 Fixed operating expenses 45,900 176,000 If 1,600 units remain unsold at the end of the month, the amount of inventory that would be reported on the absorption costing balance sheet is
Business
1 answer:
andreev551 [17]3 years ago
5 0

Answer:

Value of closing inventory = $69,478

Explanation:

Since the capacity is 100% utilized, therefore rate of absorption will be based accordingly.

Under absorption costing only manufacturing costs form part of cost of goods, and not the operating expenses which include, selling and distribution or administrative.

Therefore cost of goods produced =

Variable = Direct materials $182,500 + Direct labor 234,900 + Variable factory overhead 254,900 = $672,300

Fixed = Fixed factory overhead 96,300 = $96,300

Total manufacturing cost = $672,300 + $96,300 = $768,300

Number of units produced = 17,700

Cost per unit = $768,300 / 17,700 = $43.424

Value of closing inventory = $43.424 \times 1,600 units = $69,478

You might be interested in
"distinguish between an absolute advantage and a comparative advantage. cite an example of a country that has an absolute advant
xxTIMURxx [149]

Answer:

Distinguish between an absolute advantage and a comparative advantage is discussed below.

Explanation:

Absolute advantage and a comparative advantage

  • Absolute advantage concentrates on the marginal cost of reproduction of an asset whereas comparative advantage characteristically concentrates on the opportunity cost of production.
  • Trading judgments based on comparative advantage between nations are forever respectively advantageous.

5 0
2 years ago
A company's board of directors votes to declare a cash dividend of $1.10 per share of common stock. The company has 22,000 share
lutik1710 [3]

Answer:

$18,150

Explanation:

Calculation for the total amount of the cash dividend

Since A company's board of directors  has votes to declare the  cash dividend of $1.10 per share of common stock, this means we have to multiply the cash dividend per  share of common stock by the shares outstanding which is $16,500

Using this formula

Cash dividend per share of common stock * Shares outstanding

Let Plug in the formula

$1.10*16,500

=$18,150

Therefore the total amount of the cash dividend  will be $18,150

5 0
3 years ago
.
vodka [1.7K]

Answer:

Stakeholder participation,

Explanation:

That help a lot in different things like it give support from different ways

Also about the money sharing well help more to get more money

so yah I think that so

4 0
2 years ago
Comparing Investment Criteria Consider two mutually exclusive new product launch projects that Nagano Golf is considering. Assum
andreyandreev [35.5K]

Answer:

⚡️?

Explanation:

⚡️ nothing has a problem with the battery and the battery is a bit annoying and the battery is a bit annoying

8 0
2 years ago
A department adds raw materials to a process at the beginning of the process and incurs conversion costs uniformly throughout th
Sav [38]

Answer:

Equivalent units of production= 68,000 units

Explanation:

Giving the following information:

Units started and completed= 80,000 - 20,000= 60,000

Units in ending inventory= 20,000 nits that were 40% complete in the ending work in process inventory at the end of January.

<u>To calculate the equivalent units for conversion costs, we need to use the following formula:</u>

Units completed in the period + Equivalent units in ending inventory WIP (units*%completion) = Equivalent units of production

Equivalent units of production= 60,000 + (20,000*0.4)

Equivalent units of production= 68,000 units

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A company that applies process costing is most frequently characterized by:A. Low standardization and high production volume.B.
    5·1 answer
  • Davidson Electronics has the following: Units Unit Cost Inventory, Jan. 1 5,000 $ 8 Purchase, April 2 15,000 10 Purchase, Aug. 2
    5·1 answer
  • Daniela is a 25% partner in the JRD Partnership. On January 1, JRD makes a proportionate, liquidating distribution of $16,000 ca
    9·1 answer
  • In an auction, potential buyers compete for a good by submitting bids. Adam Galinsky, a social psychologist at Northwestern Univ
    5·1 answer
  • Brad buys a tablecloth from a department store. When he gets it home, he finds that the color does not go well in his dining roo
    10·1 answer
  • During the past five years, the nation of Andolvia began a massive undertaking: teaching farmers how to successfully grow and ha
    9·1 answer
  • Clara is looking into investing a portion of her recent bonus into the stock market. While researching different companies, she
    8·1 answer
  • On December 15, 2016, the board of directors of Cross Corporation declared a cash dividend, payable on January 8, 2017, of $0.94
    9·1 answer
  • Your job pays you only once a year for all the work you did over the previous 12 months. Today, December 31, you just received y
    11·1 answer
  • A division reports the following figures: Sales = $14,000; Net income = $2,800; Average assets = $28,000. The division's profit
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!