1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
2 years ago
7

Rewrite the expression 2(3-4K) As a difference. Show your work.

Mathematics
1 answer:
riadik2000 [5.3K]2 years ago
5 0

Answer:

6 - 8K

Step-by-step explanation:

2(3 - 4K)

2 x 3 + 2(- 4K)

6 + (- 8K)

6 - 8K

You might be interested in
Write an expression:
kirill [66]

Answer:   T=10-2 x y

Step-by-step explanation: that is the reason

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Diagram does not make sence <br><br> 6 divided by 2/5 in a diagram
Aleksandr [31]

Answer:

I got 15.

Step-by-step explanation:

I used a calculator and 6 / (2/5) = 15

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ex) A nursery plants a new tree and attaches a guy wire to help support the tree
o-na [289]

Answer:

d =   5,35 ft

Step-by-step explanation: See annex

Figure in  annex is clear,  

sin ∠42⁰  = d / 8

And

sin ∠42⁰   =  0.669

d/8   =  0,669

d  =  0,669*8  

d =   5,35 ft

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
To find the quotient Two-fifths divided by one-fourth,
lutik1710 [3]

Answer:

this answer has to be A because the libra of the pole goes west

Step-by-step explanation:

this answer has to be A because the libra of the pole goes west

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A ?<br> B?<br> C ?<br> D? <br> PLEASE
mario62 [17]
C that is the right answer
6 0
2 years ago
Other questions:
  • An expression to convert 50 miles per hour to miles per minute is shown.
    7·2 answers
  • What is the perimeter of a 81cm^2 area?
    5·1 answer
  • HELP WITH #2 PLEASEEE
    12·2 answers
  • Scientific notation of a length of 0.0000923
    7·2 answers
  • 42a2-72a-24<br> Factoring
    9·2 answers
  • It took Leo 3 hours to type a 4125-word essay. Sarah typed her 3800-word essay in 3 hours and 10 minutes. At these rates, how mu
    15·1 answer
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • I am confused on this , I’ve tried twice and got it wrong.
    11·1 answer
  • Please help i’m giving brainlest i need to finish this very soon:(
    12·1 answer
  • Find the value of v and w to the nearest tenth.​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!