1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
2 years ago
8

Measuring segments for geometry, help please!:(

Mathematics
1 answer:
Airida [17]2 years ago
5 0

Answer:

Y= 3

Step-by-step explanation:

RS=ST

9y+3=3y+5

You might be interested in
If angle 3 is 3x and angle 5 is 2x+30, what are the measures of angle 3 and 5?
Crank

Answer:

23

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
TIME REMAINING
nadezda [96]

Answer:

Get Wolfram Aplha

Step-by-step explanation:

wolframalpha.com

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following list shows the items and prices for a restaurant order. Calculate the total amount if there is 7.5% tax and the cu
Rainbow [258]

The first thing we are going to do to find the total cost of the meal before tax:

Total cost before tax = $8.99 + 2($14.99) + $12.99 + 3($1.99)

Total cost before tax = $8.99 + $29.98 + 12.99 + $5.97

Total cost before tax = $57.93

Regarding the 15% gratuity, remember that the unofficial rule for tipping at restaurants is to tip according to the actual value of the meal and not the tax, so we calculate the value of the tip first, and then we add it to the total at the end of our calculations.

Tip = 15%($57.93) = $8.69

Now, lets calculate the tax

Tax = 7.5%($57.93) = $4.34

Finally, we can calculate the total cost of the meal

Total cost = cost before tax + tip + tax

Total cost = $57.93 + $8.69 + $4.34 = $70.96

We can conclude that the correct answer is a. $70.96

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seth bought a 12 - ounce jar of peanut butter for $3.60. What is the unit price?
allochka39001 [22]

Since the jar is 12 ounces, we want to find the price when it is one ounce. We do this by dividing the price, $3.60, by 12:

3.60/12 = 0.3

So, the answer is $0.30/oz, or (B).

4 0
4 years ago
3÷2.52 what the answer I’m struggling
SOVA2 [1]
3/2.52 is 1.5
In other words it is 1 1/2
3 0
4 years ago
Other questions:
  • A game box for video games is shaped like a rectangular prism what is the surface area of the game box
    14·1 answer
  • Which expression is NOT equal to 125? (1 point)
    10·1 answer
  • Help ASAP I will give a thanks and 5 stars
    15·1 answer
  • Can someone help me with these 2 questions please 100% correct only
    11·1 answer
  • You have 600 feet of fencing to enclose a rectangular plot that borders on a river. If you do not fence the side along the river
    11·1 answer
  • The points Q, R, S and T all lie on the same line segment, in that order, such that the ratio of Q R : R S : S T QR:RS:ST is equ
    8·1 answer
  • What will be the annual salary for a mechanic who works 40 hours per week for 52 a year and make 25.21 per hour
    7·1 answer
  • The function g is given in three equivalent forms.<br> Which form most quickly reveals the vertex?
    7·1 answer
  • Which ordered pair is the solution to the system of equations?
    13·1 answer
  • Please help me I need this for exam tomorrow and can u please show the working
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!