1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiv31 [10]
2 years ago
12

Amira sells balloon animals. She uses the same number of balloons for each animal she makes.

Mathematics
1 answer:
Leni [432]2 years ago
4 0

Answer:

58

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In a local basketball league championship total 198 games were played, where each team played exactly three games with all the o
kifflom [539]

Answer:

  12

Step-by-step explanation:

When n teams play each other once, the total number of games is n(n-1)/2. Since each team played every other one 3 times, the relationship between number of teams (n) and number of games is ...

  3(n(n-1)/2) = 198

  n(n-1) = 132 = 12·11 . . . . . . multiply by 2/3 and factor

  n = 12 . . . . . . n = -11 is also an extraneous solution to this quadratic equation

12 teams participated in this championship.

6 0
3 years ago
Rafael bought a bag of candy that contains 50 pieces. 30 of those pieces4
ludmilkaskok [199]

tell rafel to be careful , he might get diabetes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the true balance:
lapo4ka [179]

Answer:

D. $455.80

Step-by-step explanation:

True Balance = Bank Statement - Outstanding Checks

= $592.53 - ($49.80 + $86.93)

= $455.80

5 0
3 years ago
I need help plz plz
marta [7]

Answer:

the equation would be (x-5)^2 + (y-(-3)^2= 4^2

Step-by-step explanation:

How I got this was you keep the equation and fill in the blanks with the points.

So the first blank with (x-?)^2 would be 5 because that is your x point.

The second blank with (y-(?))^2 would be -3 because that is your y point.

The last blank would be 4^2 because that is your radius

Let me know if you need more

6 0
2 years ago
Find the unit rate.<br> $6.80 for 9 muffins
AysviL [449]

Answer: approx. 75 cents / muffin

Step-by-step explanation: divide 6.8 by 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marilyn bought 6 cans of tuna at $1.29 a can. How much did she spend
    14·2 answers
  • Which of the inequalities represents the statement, "two times a number x, less 15, is greater than or equal to 4 times the numb
    6·2 answers
  • Solve the given system of equations.
    9·1 answer
  • Jane Andre and Maria pick apples Andre pics three times as many pounds as Maria Jane pics to charge as many pounds as Andre the
    8·1 answer
  • How are angle 6, 4, and 6, 2 related?
    11·1 answer
  • Please help asap if you cant see the image click on it then it will be more clear
    8·1 answer
  • Choose the possible descriptions of cross sections formed by the intersection of a plane and a rectangular prism.
    6·1 answer
  • Can someone write the fraction 4/11 as a decimal ?
    10·2 answers
  • Filipemarcosdesouza
    14·2 answers
  • What is the slope and y-intercept of the graph? (write your answer in simplest form)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!