1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
2 years ago
13

The lines 3y + 1 = 6x + 4 and 2y + 1 = x - 9 are ?

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]2 years ago
6 0

Answer:

lines are not perpendicular or parallel

You might be interested in
What is the value of x in the equation Three-fifths x = negative 45?
ryzh [129]

Answer:

x = -75

Step-by-step explanation:

\frac{3}{5} x=-45\\\\3x=-225\\x=-75

3 0
2 years ago
If my grandma is baked 30 cookies how many cookies does she backed
bearhunter [10]

Answer:

if she baked thirty cookies she has 30 cookies

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
glen rolls a 6 sided die what is the probability that he gets a number greater then 2 or an odd number​
Firdavs [7]

Answer:

5/6.

Step-by-step explanation:

Let's list the numbers which fit the condition ' greater than 2 or an odd number':

They are 1, 3, 4, 5, 6. Five numbers, so the required probability is:

5/6.

6 0
2 years ago
Suppose you estimated square root of 12 by averaging a square like rectngle.What would be a reasonable estimation?​
sesenic [268]

Answer:

3.5.

Step-by-step explanation:

3^2 = 9

and 4^2 = 16 so the square root is between 3 and 4.

Take a rectangle 3.4 by 3.6:

the area = 3.4 * 3.6 = 12.24 so an estimate of the square root could be 3.5.

3.5 * 3.5 = 12.25.

5 0
2 years ago
Norman bought 5/6 pounds of cookies. He ate 3/5 cookies. What was the weight of the cookies he ate
schepotkina [342]

Answer:

Half a pound.

Step-by-step explanation:

To find the number of pounds he ate, multiply the fractions.

\frac{5}{6}*\frac{3}{5} = \frac{15}{30}=\frac{1}{2}

He ate 1/2 a pound.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • Sherry bought 6 apples at 43¢ per apple. She then bought 4 oranges at 51¢ per orange. How much was her grocery bill?
    12·2 answers
  • (x+4)(x+3)-x(x-2)=48
    14·1 answer
  • The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the
    11·2 answers
  • What ratio correctly compares the measurements 36 in. to 4 ft? Drag and drop the appropriate numbers into the boxes to show the
    10·1 answer
  • Suppose you buy a 1.25-pound package of ham at $5.20 per pound. (a) What fraction of a pound did you buy? (b) How much money did
    7·2 answers
  • This is kinda a math question... Can we add proper fractions to improper fractions? and if yes can you give me a example how? :)
    12·2 answers
  • One employee earns a weekly salary of $428, and another works hourly,earning $15 per hour. How many hours does the hourly employ
    9·1 answer
  • It takes 8 minutes to fill an empty aquarium to a depth of
    10·2 answers
  • Can someone please help! I really don't understand how to do this and I'm freaking out!!!!​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!