1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
2 years ago
11

I really really really need help with this

Mathematics
2 answers:
Sophie [7]2 years ago
7 0

Answer:

404

Step-by-step explanation:

do the equation inside the brackets first (BIDMAS) - 5 x 6 = 30

48 / 6 = 8

8 + (30 x 13) + 6 = 38

30 x 13 = 390

8 + 390 + 6 = 404

e-lub [12.9K]2 years ago
4 0

Answer:

404

Step-by-step explanation:

Simplify = 8 + 30 x 13 + 6

Left to right = 8 + 390 + 6

Result = 404

Leave a brainliest if this helped.

You might be interested in
A high speed machine makes 108 bolts every minute. How long does the machine take to make 18 bolts?​
d1i1m1o1n [39]

Answer:

about 9 seconds

Step-by-step explanation:

18x60/108

8 0
2 years ago
PLEASEEE HELP ME ASAP (WITH EITHER OF THEM)!!!! thank you so so much!!!!! *will give brainliest*
Tpy6a [65]

Answer: c

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Cell Phone Company A charges $20 each month plus $0.03 per text. Cell Phone Company B charges $5 each month plus $0.07 per text.
Sidana [21]
Ur equations are :
C = 0.03t + 20...this is company A
C = 0.07t + 5....this is company B

now...for them to be equal...set them equal and solve for t
0.03t + 20 = .07t + 5
-5 + 20 = 0.07t - 0.03t
15 = 0.04t
15/0.04 = t
375 = t.......there would have to be 375 texts

4 0
3 years ago
Plzz help i need to defeat a boss
maw [93]

Answer:

4.78 m

Step-by-step explanation:

From cm to m, you would need to divide 100 to get your conversion answer which is 4.78 m.

5 0
2 years ago
2/3 of ___=6<br> Can you help me?
Artyom0805 [142]
9 is the answer because 1/3 = 3 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sarianna is saving up to but a pet lizard. The lizard costs $12.35, the food costs $8.40, and the cage costs $26. If she has $20
    9·1 answer
  • What is the factored form?
    8·1 answer
  • Pls help me! i’m very confused on this certain question.
    8·1 answer
  • What is the definition of indemnity??
    12·1 answer
  • Can someone help me how to write the equations of this three problems?
    6·2 answers
  • Pls help ASAP because i'm am struggling i will mark brainliest if you r correct but you have to be for sure.
    14·2 answers
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • A 13-foot ladder is placed against a vertical wall of a building, with the bottom of the ladder standing on level ground 5 feet
    14·1 answer
  • Amy earns $300 per week working at a shoe store. She also earns $4 for each pair of shoes she sells. This week, she wants to ear
    14·2 answers
  • What are the missing angles?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!