Answer:
$19.43
Step-by-step explanation:
p x 0.30= 8.328
p - 8.328= 19.432
Answer: $19.43
Answer:
4
Step-by-step explanation:
The question is not clear. You have indicated the original function as 12sin(0) - 9sin²(0)
If so, the solution is trivial. At 0, sin(0) is 0 so the solution is 0
However, I will assume you meant the angle to be
rather than 0 which makes sense and proceed accordingly
We can find the maximum or minimum of any function by finding the first derivate and setting it equal to 0
The original function is

Taking the first derivative of this with respect to
and setting it equal to 0 lets us solve for the maximum (or minimum) value
The first derivative of
w.r.t
is

And setting this = 0 gives

Eliminating
on both sides and solving for
gives us
Plugging this value of
into the original equation gives us

This is the maximum value that the function can acquire. The attached graph shows this as correct
Answer:
cost of the pool per cubic meters = $5
Step-by-step explanation:
The rectangular pool has a dimension of 30 m by 20 m by 2 m. To know the cost of the pool per cubic meter we have to calculate the volume of the pool . Then divide the total cost of the pool by it volume.
volume of the rectangular pool = length × height × width
volume of the rectangular pool = 30 × 20 × 2
volume of the rectangular pool = 1200 m²
The cost of installation is $6000 . The volume of the pool is 1200 cubic meters.
cost per cubic meters = total cost of installation/volume
cost per cubic meters = 6000/1200
cost of the pool per cubic meters = $5
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
That dont een make no sense tho