1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
2 years ago
10

Select the correct answer. What is this expression in simplest form? A. B. C. D.

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]2 years ago
3 0

Answer:

c but there is no question

You might be interested in
Simplify the expression. Write the answer using scientific notation. (4 × 108)2 16 × 1016 1.6 × 1016 8 × 1017 1.6 × 1017
sammy [17]

Answer:

\large\boxed{\bigg(4\times10^8\bigg)^2=1.6\times10^{17}}

Step-by-step explanation:

\text{The sicientific notation:}\ a\times10^k,\ \text{where}\ 1\leq a10\\\\=1.6\times10\times10^{16}\qquad\text{use}\ a^n\times a^m=a^{n+m}\\\\=1.6\times10^{17}

6 0
2 years ago
Help im in k12 9th grade
dem82 [27]

When factoring find 2 numbers that when added together equal the middle value and when multiplied equal the last value.


min this problem the middle value is 7 and the last value is 10


5 + 2 = 7 and 5 x 2 = 10


The answer is: (x+2)(x+5)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
2x - 8 algebraic expression
Angelina_Jolie [31]

Answer:

Because. I need to keep this balanced. I just bring down 2x I didn't do anything with him 8 minus 8 is 0 bring down my equal sign and 20 minus 8 is 12.

Step-by-step explanation:

can you me as brainliest if its right? i need 10000 points and 35 brainliest's to rank up to genius

4 0
2 years ago
Chris bought six pounds of apples for 10.80. How much would 15 pounds of apples cost at the same price per pound?
muminat

Answer:

$27

Step-by-step explanation:

10.80/6=1.8

1.8×15= 27

the cost is $1.80 per pound

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Clare and Noah play a game in which they earn the same number of points for each
Korvikt [17]

6x+3y=6  and 8x+9y= -22  describes the outcomes of Clare and Noah.

Step-by-step explanation:

Let,

x represents the number of points for a goal.

y represents the number of points for a penalty.

Therefore,

6 goals = 6x

3 penalties = 3y

8 goals = 8x

9 penalties = 9y

According to given statment;

6x+3y=6    Eqn 1

8x+9y= -22   Eqn 2

6x+3y=6  and 8x+9y= -22  describes the outcomes of Clare and Noah.

Keywords: linear equation, variables

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/13218251
  • brainly.com/question/1332667

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME ASAP ILL MARK BRIANLIEST!!!!!!!!! ANSWER THE QUESTIONS AND DO THE STEPS TOO PLEASEE
    7·1 answer
  • How do solve you do 5b/2=27.5
    15·1 answer
  • 20 pts and a mark!! Help Please. One month Mai rented 5 movies and 3 video games for a total of $ 22 . The next month she rented
    5·2 answers
  • #5 Find the unit rate of the<br> tuation below.<br> ou run 12 miles in 2 hours
    13·1 answer
  • Which of the following best describes the set of all numbers of the form a+bi where a and b are any real numbers and i equals sq
    10·1 answer
  • The problem is attached &lt;3
    13·1 answer
  • 91. Jack can read 45 pages of his book in one and a
    6·1 answer
  • What quadratic formula do I need to use to solve 3x(x+6)=-1
    8·1 answer
  • Solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.
    15·1 answer
  • Which is the equation of the line with slope 0 passing through the<br> point (-3, 6)?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!