1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gemiola [76]
2 years ago
13

evelyn is going on a hike. she will hike 4 miles in all. so far, she has hiked 1/2 of the total distance. how far has she hiked

Mathematics
1 answer:
lana [24]2 years ago
5 0

Answer:

2 miles

Step-by-step explanation:

1/2 of 4 is 2

Mathematically

1/2 × 4/1

4/2

2

You might be interested in
Order of operations (19-8)×(10-5)+8
Natali [406]
PEMDAS
(9)(5) + 8
45 + 8
53
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A package of twelve cans of the black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?
valkas [14]

Answer:

$1.66

Step-by-step explanation:

First you need to divide $6.74 by 12 then you will get $0.55. Next you need to multiply $0.55 by 3 cans of black beans and you should get $1.66.

6 0
2 years ago
SOMEONE PLEASE HELP HURRY (show work pls
ycow [4]
Answer is b. -1/2
worked it out in the pic

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 15 male teachers in the school. There are 35 female teachers in the school. <br><br>​
Alex777 [14]

Answer:

the ratio of make to female teachers is 3:7

4 0
2 years ago
bill is on the school archery team. the target has a center bull's-eye and two rings around the bull's-eye. the table gives the
solong [7]

add the 2 probabilities together:

0.297 + 0.423 = 0.72

 Answer is C


3 0
3 years ago
Other questions:
  • Rita earned 45 points on a test. she lost 8points, earned 53 points, then lost 6 more points what is Rita's final score on the t
    10·2 answers
  • According to this equation, what is the value of x at t=0? express your answer in terms of the variables a, b, m, and k.
    8·1 answer
  • What is 2 3/8 * 1/3. Estimate the product
    10·1 answer
  • Ill give you stars, thanks, and most brilliant!
    9·1 answer
  • How can you divide 4,135 by 14
    10·1 answer
  • Grapes cost $2.39 per pound. Bananas cost $0.59 per pound. You have $15 to spend on g pounds of grapes and b pounds of bananas.
    11·1 answer
  • Some one please help!
    7·1 answer
  • Joshua is writing a novel. He wrote the same number of pages each day for a 8 days. At the end of 8 days he had 136 pages comple
    13·1 answer
  • 7x - y = 10<br> x - 4y = -14
    14·1 answer
  • PLEASE HELP FAST..!!!!!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!