1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
2 years ago
9

89,000 rounded to the nearest thousand

Mathematics
2 answers:
Rufina [12.5K]2 years ago
4 0

89 thousands?

........................

aleksklad [387]2 years ago
4 0

Answer:

alin question jan

Step-by-step explanation:

  • wala naman question
You might be interested in
HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIEST! Given that RS=20 and QR=5, identify the length of PS¯¯¯¯¯.
cestrela7 [59]

Answer:

PS = 10 \sqrt{5}

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
HELP PLEASE! I will rate 5 stars and give brainliest!!!
larisa86 [58]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The n th term ( explicit formula ) of an arithmetic sequence is

a_{n} = a₁ + (n - 1)d

where a₁ is the first term and d the common difference

Given a₁₂ = - 95 and a₃₇ = - 270 , then

a₁ + 11d = - 95 → (1)

a₁ + 36d = - 270 → (2)

Subtract (1) from (2) term by term to eliminate a₁

25d = - 175 ( divide both sides by 25 )

d = - 7

Substitute d = - 7 into (1) and solve for a₁

a₁ + 11(- 7) = - 95

a₁ - 77 = - 95 ( add 77 to both sides )

a₁ = - 18 , thus

a_{n} = - 18 - 7(n - 1) = - 18 - 7n + 7 = - 7n - 11

a_{n} = - 7n - 11 ← explicit formula

--------------------------------------------------------------

The recursive formula allows a term in the sequence to be found by adding the common difference d to the previous term, thus

a_{n} = a_{n-1} - 7 with a₁ = - 18 ← recursive formula

5 0
3 years ago
Samples of laboratory glass are in small, light packaging or heavy, large packaging. Suppose that 2% and 1%, respectively, of th
mixer [17]

Answer:

The solution is attached below:

6 0
3 years ago
5) Tyra went to the movies and bought a coke for $1.25, popcorn for $4.25 and peanut butter M&Ms for $3. How much did Tyra s
aivan3 [116]
Tyra spent $8.5 i think
4 0
2 years ago
Let f(x) = 5x – 3 and g(x) = -2x + 7. Find f(x) + g(x).
notka56 [123]

f(x) + g(x) = 5x - 3 - 2x + 7

               = 3x + 4

Hope this helps! If you have any questions, feel free to ask.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ella has 188 jelly beans to divide equally among 18 plastic bags. Estimate the number of beans in each bag. A) 10 jelly beans B)
    6·2 answers
  • The formula S=16t^2 is used to approximate the distance S, in feet, that an object falls freely from rest in t seconds. The heig
    7·2 answers
  • Favorite radio station has this hourly
    14·1 answer
  • ​Solve the systems of equations: ​ ​ ​​
    14·1 answer
  • Amanda and Alexis live 4 miles apart. They decide to start walking toward each other’s houses at the same time. Amanda walks at
    11·2 answers
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Micah is deciding what rooms of his house he is going to paint. He wants to spend no more than $150 on the paint and supplies.
    14·1 answer
  • PLS HELP I NEED IT FAST
    10·1 answer
  • What is the area of this figure? It requires a decimal I think
    12·2 answers
  • I need help please answer
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!