1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
2 years ago
11

When a company sells a buyer certain goods only on condition that the buyer also purchases other goods from the firm, this is kn

own as:
Business
1 answer:
eimsori [14]2 years ago
4 0

Answer:

tying arrangements

Explanation:

You might be interested in
The primary difference between a periodic and perpetual inventory system is that a periodic systemA)keeps a record showing the i
pishuonlain [190]

Answer:

D)determines the inventory on hand only at the end of the accounting period.

Explanation:

Due to the fact of <em>inflation, </em>change of prices over time, a periodic inventory system does not provide a better record over the cost of inventory because it is only determined once in the accounting period, usually at the end of it.

Meanwhile, a perpetual inventory system keeps a record showing the inventory at all time. That is every time a sale is made, cost of goods sold (cogs) is determined.

So if a business does not need to wait until the end of the accounting period to check (cogs),  it is better to use a perpetual system.

5 0
3 years ago
Raleigh Co. has the following products in its ending inventory. Compute the lower of cost or market total for inventory applied
Rom4ik [11]

Answer:

C. $2,018.00.

Explanation:

The computation of the lower cost or market value is shown below:

For Jelly

= 150 units × $2 per unit

= $300

For Jam

= 370 units  $2.50

= $925

And, for Marmalade

= 260 units × $3.05

= $793

So, the total inventory is

= $300 + $925 + $793

= $2,018

It is come by multiplying the quantity of each one by its lower cost or market value per unit

6 0
2 years ago
If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?
larisa86 [58]
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



3 0
3 years ago
Due to scarce resources, every individual, whether rich or poor, faces a(n)cost when choosing to produce or consume more of one
prisoha [69]

Due to scarce resources, every individual, whether rich or poor, faces an opportunity cost when choosing to produce or consume more of one good over another.

<h3>What is the problem with scarce resources?</h3>

The gap between scarce resources and hypothetically unbounded needs is referred to as scarcity and is a fundamental economic issue. In order to meet both basic necessities and as many additional wants as feasible, people must decide how to spend resources effectively.

The value of the best option foregone is the opportunity cost of a decision. The state of not being able to obtain all the commodities and services one desires is known as scarcity. It exists because there are more commodities and services that people demand than can be produced with all of the available resources.

Learn more about Opportunity costs here:

brainly.com/question/13036997

#SPJ4

7 0
1 year ago
To avoid libel charges, a journalist who is writing about a local government scandal should 
expeople1 [14]
Check all sources carefully

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the price elasticity of demand for U.S. automobiles is higher in Europe than it is in the United States, and transport costs
    6·1 answer
  • An article in the Wall Street Journal refers to​ "debt-strapped emerging markets already struggling with​ current-account defici
    8·1 answer
  • The standardization strategy uses __ marketing activities across national boundaries whereas the adaptation strategy uses a ____
    9·1 answer
  • Please help will give brainliest
    9·2 answers
  • On January 1, 20X9, Pirate Corporation acquired 80 percent of Sea-Gull Company's common stock for $160,000 cash. The fair value
    6·1 answer
  • The population of a country has a relative growth rate of 3% per year. The government is trying to reduce the growth rate to 2%.
    11·1 answer
  • What is a purpose of having a conceptual framework?
    6·1 answer
  • An asset (not an automobile) put in service in June 2019 has a depreciable basis of $40,000 and a recovery period of 5 years. As
    14·1 answer
  • Marigold Corp. purchased machinery for $1232000 on January 1, 2017. Straight-line depreciation has been recorded based on a $860
    11·1 answer
  • Easy points
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!