1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
2 years ago
13

Can someone help me with these?

Mathematics
2 answers:
Olenka [21]2 years ago
7 0

Answer:

1:100 and 1:14

Step-by-step explanation:

nadezda [96]2 years ago
5 0

Answer:

It’s 1:100 and 1:14

Wish its the right Answer

You might be interested in
A grocer wants to mix a type of spice which costs £22 per kilogram with another type
AfilCa [17]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

let a = 22 / kg, and b = 12 / kg

a + b = 20 kg

22a + 12b = 15 * 20

12a + 12b = 240

10a = 60

8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME WITH THIS
Nataly [62]

Answer:4/10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Identify the property shown .<br><br> 50+0=50
qwelly [4]
The identity property is shown
7 0
3 years ago
Put the following Points on a plane.
jeka57 [31]

Answer:

A (3, 1/2) B (-3/2, -7/4) C (7/5, 9/2)

Just a helpful tip for next time you need to graph something, you can look up "Graph Generator" and click on one of the first couple links and then you can put in your points. It makes it easier on the brain to be able to see and understand an accurate, and clean graph with the points on it.

8 0
2 years ago
Muscles, a membership-only gym is hoping to open a new branch in a small city in Pennsylvania that currently has no fitness cent
Cloud [144]

Answer:

  B) 504

Step-by-step explanation:

They should expect 30% of 40 out of every 300 of the 12,600, so ...

  0.30 × 40/300 × 12,600 = 504

About 504 residents might be expected to join.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Write as a fraction. Reduce fractions. Use the "/" key for the fraction bar.
    13·2 answers
  • Simplify this expression 9v-v
    6·2 answers
  • Can someone answer this question?
    11·2 answers
  • 3
    12·1 answer
  • In a school of 910 pupils, 2/5 are girls and 2/7 of the girls play netball. How many girls play netball??
    15·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • Triangles-- find the M&lt;ECD if ​ABC angels are 31 degress.<br>picture added​
    9·1 answer
  • 5x = 1/125<br> What is X
    15·1 answer
  • If 3 x 742 = 2,226, then
    13·1 answer
  • It cost Bo $9.75 to send 65 text messages. How many text messages did he send if he spent $6.60?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!