Answer:
y = 
Step-by-step explanation:
We are given the point (3, 10).
The second point is 2 on the x-axis and -7 on the y-axis. So our second point is: (3 + 2, 10 - 7) which is (5, 3).
Our formula for slope is m =
= 
So, our equation would be
= 
Using the standard formula of a line, y = mx + b, we can substitute for the slope, m.
y =
+ b
Now, we can substitute a point on the line to determine the y-intercept:
Using the point (3, 10),
10 =
+ b
b = 10 + 
b = 
So our full equation is: y = 
Answer:X/3X=3
We move all terms to the left:
X/3X-(3)=0
Domain of the equation: 3X!=0
X!=0/3
X!=0
X∈R
We multiply all the terms by the denominator
X-3*3X=0
Wy multiply elements
X-9X=0
We add all the numbers together, and all the variables
-8X=0
X=0/-8
X=0
Step-by-step explanation:
To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.
For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 = $6.96 (rounded to the nearest cent)
For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)
You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.
How many wiggley eyes do you have?