1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
2 years ago
14

Which equation represents the relationship in the table?

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]2 years ago
3 0
D) y=14-5x
Hope this helps!
You might be interested in
Which is not a rational number <br>0.77777...<br>11/13 <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B19%7D%20" id="TexFormu
Ymorist [56]

Answer:

the square root of 19

Step-by-step explanation:

this is because it has no rational value

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A blueprint for a building includes a rectangular room that measures 3 inches long and 5.5 inches wide. The scale for the bluepr
slamgirl [31]

1 inch = 10 feet.

3 inches x 10 = 30 feet

5.5 inches x 10 = 55 feet

The actual room is 30 feet x 55 feet.

The answer is true.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you determine which property of equality is needed to isolate a variable and solve a given equation? Explain. A. Use inv
mamaluj [8]

Answer:

A. Use inverse relationships to "undo" the operation.

Step-by-step explanation:

I took the , and this was the correct answer. :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

The answer is $1.4.

6 0
3 years ago
Simplify the expression. (rt)^12
ch4aika [34]

Answer: Your answer is r^12t^12

Step-by-step explanation: You use the distribution property.


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert fractions to a fraction out of 100. <br>15/60=? <br>30/60=? <br>25/75=?
    6·1 answer
  • Victor will choose 6 colors to use for an art project. If there are 12 colors to choose from, how many different color combinati
    10·1 answer
  • a principal orders 8 sub sandwiches for a teachers meeting. she cuts the subs into thirds and puts the mimi sub onto a tray how
    13·2 answers
  • What is the approximate side length of the square?
    7·1 answer
  • It cost 4 people $65 to each buy a movie ticket and a
    10·1 answer
  • A number cube is rolled 24 times and lands on a 2 four times and on 6 three times. find the experimental probability of not land
    14·1 answer
  • I need help with this math problem in the picture
    8·1 answer
  • Please help i need this
    10·1 answer
  • What are the zeros of the function f(x)=x^2-64
    6·1 answer
  • tim's current bank balance is $75. he adds a charge of -$31 when he buys lunch for him and his friend. write and expression and
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!