Answer:
Its blurry, can you take another picture?
Step-by-step explanation:
The chart showing the quantities and prices is;
Best Deal 1
Quantity of Flour Price
3 pounds $5.25
5 pounds $9.75
7 pounds $12.60
10 pounds $14.20
12 pounds $18.24
Answer:
difference between last weeks best deal = $0.3
Step-by-step explanation:
Let's calculate the unit price for each of the quantities in the chart.
For quantity of 3 pounds;
We have; unit price = 5.25/3 = $1.75
For 5 pounds;. Unit price = 9.75/5 = $1.95
For 7 pounds; unit price = 12.6/7 = $1.8
For 10 pounds; unit price = 14.2/10 = $1.42
For 12 pounds; unit price = 18.24/14 = $1.3
Thus, last weeks best deal is the lowest = $1.3
Thus; difference between last weeks best deal is given as;
= this weeks best deal - last weeks best deal
This gives;
$1.6 - $1.3 = $0.3
Step-by-step explanation:
a.c=2πr
c=2x3.142x50
c=100x3.142
c=0.03142
b.c=2πr
286=2x31/7xr
286=62r/7
286x7=62r
2002=62r
2002/62=r
32.3=r
r=32.3
The answer is 63!!!!!!!!!!