1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
2 years ago
6

Shapers weighing 320 lb each are packed in shipping crates that each weigh

Mathematics
1 answer:
pychu [463]2 years ago
3 0

Answer:

the answer is 5,110 pounds

Step-by-step explanation:

320+45=365

365x14=5,110

so in total it weighs 5,110 pounds

You might be interested in
Can you please help?
tigry1 [53]

Step-by-step explanation:

f/p = p(1+i)^n

p= 2500

i=0.03 =3%

n=4

2500(1 + 0.03)^4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x)=|x+2| is changed to g(x)=3f(x)+4, how is the graph of the function transformed?
frozen [14]

Answer:

download photomath it will help u with any type of math

3 0
3 years ago
If you go out to eat with friends and your meal was $ 72.50 , there is 6.75 % sales tax and you should tip the waiter 15 % . How
Ugo [173]

Answer:

divide this amount ($88.26875) by the number of people

Step-by-step explanation:

6.75% of $72.50 is 4.89375

15% of $72.50 is 10.875

72.50 + 4.89375 + 10.875 = 88.26875

divide this amount (88.26875) by the number of people

7 0
3 years ago
What is 83% as a decimal SHOW WORK IF U CAN HELP ASAP!!
Marat540 [252]

0.83Answer:

Step-by-step explanation:

83% means 83 per 100 or 83/100 if you divide 83 by 100 you get 0.83

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Both fractions in the expression of 1/3 +1/3 are examples of...
kirza4 [7]
Equivalent fractions
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What time will Jesus come back to the Earth? Why? May you please provide the Year, date, time of day(hours and minutes). You can
    10·1 answer
  • Using only pennies, nickels, dimes, and quarters, what is the smallest number of coins Freddie would need so he could pay any am
    14·2 answers
  • HELP ASAP!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!
    11·2 answers
  • What is 9xy+x+2+x+y+xy+4
    13·2 answers
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • Solve:
    8·1 answer
  • A. No Solution<br><br> B. (5,2)<br><br> C. (-5,-2)<br><br> D. (1, -2)
    6·1 answer
  • Find the measure of angle 1<br> HELP
    15·1 answer
  • Consider a maximization linear programming problem with extreme points xi, x2, Xz. and x4. and extreme directions d1,. d2, and d
    6·1 answer
  • If
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!