Answer: this is hard I hate math sorry
Step-by-step explanation:
:(
Answer: 5/8
Step-by-step explanation:
Answer:
1. Blue = 8 votes
2. Green = 4 votes
3. Yellow = 6 votes
4. Red = 2 votes the first 2 votes one
5. Pink = 2 votes the second one that says 2 votes.
Step-by-step explanation:
okay I understand this.
You just use the colors from above and fill them in in order.
A=$2.49/15oz≈$0.166/oz (17 cents per ounce to nearest cent)
B=$3.32/20oz=$0.166/oz (same as above)
So A=B, they both has the same price per ounce.
Answer:
x=2.25
Step-by-step explanation:
ΔABC and ΔADE are similar.
∴ sides are proportional.
![\frac{5}{1} =\frac{x+9}{x} \\5=\frac{x}{x} +\frac{9}{x} \\5=1+\frac{9}{x}\\\frac{9}{x}=5-1\\\frac{9}{x}=4\\x=\frac{9}{4}=2.25](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B5%7D%7B1%7D%20%3D%5Cfrac%7Bx%2B9%7D%7Bx%7D%20%5C%5C5%3D%5Cfrac%7Bx%7D%7Bx%7D%20%2B%5Cfrac%7B9%7D%7Bx%7D%20%5C%5C5%3D1%2B%5Cfrac%7B9%7D%7Bx%7D%5C%5C%5Cfrac%7B9%7D%7Bx%7D%3D5-1%5C%5C%5Cfrac%7B9%7D%7Bx%7D%3D4%5C%5Cx%3D%5Cfrac%7B9%7D%7B4%7D%3D2.25)