Answer:
-8
Step-by-step explanation:
r=2
so multiply third term by 2
Step-by-step explanation:
The answer is mentioned above.
It’s B I did this question and got the same answer
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.