1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
3 years ago
12

What is the value of x in the equation 3/2(4x – 1) – 3x = 5/4 – (x + 2)?

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
5 0

i have attached a file you can see it from there.

You might be interested in
Which angles are adjacent angles to 3? Select all that apply
sattari [20]

Two Answers: Angle 1, Angle 4

Adjacent angles share a common segment, line, or ray. Think of two adjacent rooms sharing a common wall.

3 0
3 years ago
How many were involved in scouting
Anastaziya [24]
Add it together, it should be 1,532,482 (I think)
4 0
3 years ago
the home teams score exceeded 2 times the hosting teams score by 5 if the visiting teams score is x which expression represents
babunello [35]

Answer:

2x+5

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the slope of the line?<br> y + 5 = 2(x + 1)<br><br> A. 1/5<br> B. 2/5<br> C. 2<br> D. 1/2
Zinaida [17]

Answer:

it's 2

Step-by-step explanation:

hope this helps you.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
chad has 22 coins in his pocket, all of which are dimes and quarters. if the total value of his change is 460 cents, how many di
Alenkinab [10]

Answer: delete this plz

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 63 times 4? pls help
    8·2 answers
  • Victor has a credit card with an APR of 13.66%, compounded monthly. He currently owes a balance of $1,349.34. Assuming that Vict
    10·2 answers
  • What is the simplest form of 2 sqrt 3/ sqrt 6
    12·2 answers
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • 4.4: Measuring a Picture Frame
    12·2 answers
  • You start at (8, 1). You move right 2 unit and left 3 units. Where do you end?
    8·2 answers
  • PLEASE HELP
    14·2 answers
  • A restaurant customer left ​$1.65 as a tip. The tax was 4 % and the tip was 15​% of the after tax cost. Which information is not
    12·1 answer
  • Help me with this equation Please
    8·1 answer
  • Factor: x(3y-5)+3(3y-15)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!