1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
3 years ago
8

Will give brainilist if correct

Mathematics
1 answer:
Ksju [112]3 years ago
7 0

Answer:

part 1 -  40 - 4.50 = 35.05 ... 112 divided by 35.05 = 3.19...

part 2 - 3 1/2  or 4 if u round it up

Step-by-step explanation:

Could be wrong but i tryed , i know part 2 is right but not sure about part 1

You might be interested in
Which inequality represents “35 is less than 3 times 4 more than a number”
Natasha2012 [34]
I believe it would be 3×4x<35
6 0
3 years ago
I need help with this please
Ierofanga [76]
C is the correct answer


we should find the area of the square and then divide it by 24.
(360/15=24)


6 \times 6 \times \pi \times  \frac{1}{24}  = 36 \times \pi \times  \frac{1}{24}   \\  = 113.04 \times  \frac{1}{24}  = 4.71



good luck
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The difference between 15 and the product of 5 and y
eduard
The difference (-) between 15 and the product (x) of 15 and y

15y - 15
5 0
3 years ago
Is 1.75 grater than -4
rodikova [14]
Yes 1.7 is greater than -4
8 0
3 years ago
Your beginning balance on your lunch account is $55. You buy lunch for 1.75 everyday and sometimes buy a snack for $0.85 after 2
Agata [3.3K]
Multiply 1.75 with 25 because you bought snacks everyday and then you’re left with 11.25

Now subtract .20 because you were left with that on day 26 and you get 11.05

Lastly you divide 11.05 with .85 to see how many snacks you bought

ANSWER IS 13 snacks
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiply equation by a power of 10 to write an equation with integer coefficients
    13·1 answer
  • How many gallons of 20% antifreeze should be mixed with 10 gallons of 92% antifreeze to obtain a 65% antifreeze mixture?
    6·1 answer
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • One tray holds eight sandwiches. If there are 30 sandwiches in all how many trays are needed
    13·1 answer
  • What is the slope of the line described by the equation below?
    8·1 answer
  • generate and solve another division problem with the same quotient and remainder as the two problems below. Explain your strateg
    8·1 answer
  • In which place is the digit in the number 5,341 that would be changed to form 5,841? How do the values of the two numbers compar
    7·2 answers
  • How do you do...<br> cos2x-sin2x=1-2sin2x
    6·1 answer
  • Can someone explain to me how to do this
    9·1 answer
  • Find the volume of the prism. round to the nearest tenth
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!