Answer:
its C I think
Step-by-step explanation:
Answer:
$2/ hat
Step-by-step explanation:
Find the unit rate:
$ to hats
8 to 4
Divide by four to get the unit rate; over 1
2 to 1
So, $2 per hat
Hope this helps!
Answer: $0.35 which is the same as 35 cents
==========================================
Work Shown:
3 cookies = $1.05
3/3 cookies = $1.05/3
1 cookie = $0.35 = 35 cents
Answer:
profit = 129.63% (to the nearest hundredth) as a percent of the price the store paid for the book
Step-by-step explanation:
Use the percentage change formula:
percent change = [ (difference between the initial value and the final value) ÷ initial value] x 100
= [ (6.20 - 2.70) ÷ 2.70 ] x 100
= [ 3.5 ÷ 2.70 ] x 100
= 37/27 x 100
= 129.6296296...
= 129.63% (to the nearest hundredth)
<span>the statement is ambiguous, it must be written as (p ∧ q) ∨ r
or p ∧ (q ∨ r).</span>