1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
2 years ago
15

Mrs. Moore has 98 pieces of candy to split among s students. Which expression shows how many pieces of candy each student will r

eceive?
Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]2 years ago
6 0
Answer:
I'm assuming that the s stands for 5 so it would be 19.6
Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help!! The dot plots below show the ages of students belonging to two groups of salsa classes:
Rus_ich [418]
Group A I’m pretty confident with that answer
8 0
2 years ago
48 qt equals how many gallons
Fynjy0 [20]

Answer:12 gallons

Step-by-step explanation:

48/4=12

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does 10+5x/15=4 have
strojnjashka [21]

Answer:never give up

Step-by-step explanation:

Yo

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
kevin used a 50 dollar bill to pay 4 shirts the cashier give kevin 6.44 of change how much did kevin spend on the shirts
Papessa [141]

Answer:

$43.56

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
If DEF measures 32 inches, EF = 2x - 10 and DE= 4x find x and the measure of each segment.
azamat

Add EF and DE together to equal 32

2x-10 + 4x = 32

Combine like terms;

6x-10 = 32

Add 10 to each side:

6x = 42

Divide both sides by 6:

x = 42/6

X = 7

EF = 2x-10 = 2(7)-10 = 14-10 = 4

DE = 4x = 4(7) = 28

5 0
3 years ago
Other questions:
  • To increase sales, a local donut shop began putting an extra donut in some of the boxes. Customers are unaware of which boxes ha
    8·1 answer
  • 1) what is the value of the expression? [(1 5)⋅2−5]⋅2 2) simplify. (12)2−6(2−23)(12)2−6(2−23) enter the value of the expression
    11·1 answer
  • In a small town, 68% of the people I need television, 72% owned radio, 12% owned neither television nor radio
    11·1 answer
  • What is the distance between points A and B? Use absolute value to explain your answer.
    14·1 answer
  • Which of the equations below represents a line perpendicular to the y-axis?
    13·1 answer
  • According to the Centers or Disease Control and Prevention, 9.6% of high school students current through (c) below a (a) Determi
    6·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP!! GOOD 20 POINTS
    6·1 answer
  • Jamie and Erika were in a race. Jamie could run 15 meters per second. Erika could only run 10 meters per second. So Jamie decide
    6·2 answers
  • A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • 467 x 32 =<br> Pls anser me
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!