1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
9

The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Oksana_A [137]3 years ago
8 0

Answer:

$8.75 because 26.25 divided by 3 equals 8.75.

Step-by-step explanation:

Lynna [10]3 years ago
7 0

Answer:

$26.75 per scarf

Step-by-step explanation:

3 scarves = $80.25 (quite expensive)

1 scarf = $80.25/3

1 scarf = $26.75

You might be interested in
The mass of substances left in a sample
professor190 [17]

This question tests one's knowledge of states of matter. Kim would have to classify the water as gaseous matter in this case.

<h3>Why should Kim classify the water as gaseous?</h3>

Remember, she boiled all the liquid away. Hence in their evaporated state, the water now assumes a gaseous form.

Matter can exist in various states. They are:

  • Solids;
  • Liquids;
  • Gaseous;
  • Plasma; and
  • Bose-Einstein condensate. (which is Man-made).

Learn more about states of matter at:
brainly.com/question/16982523

6 0
2 years ago
For what values of x and y must the figure have in order to be a parallelogram
erma4kov [3.2K]

<u>Given</u>:

Given that the parallelogram with the lengths 5x, 3x + 1, 2y - 5 and y.

We need to determine the values of x and y.

<u>Values of x and y:</u>

We know the property that the opposite sides of a parallelogram are congruent.

Thus, we have;

5x=2y-5 ------- (1)

3x+1=y  ------- (2)

The value of x and y can be determined using the substitution method.

Substituting equation (2) in equation (1), we have;

5x=2(3x+1)-5

5x=6x+2-5

5x=6x-3

-x=-3

  x=3

Thus, the value of x is 3.

Substituting x = 3 in equation (2), we have;

3(3)+1=y

    9+1=y

         10=y

Thus, the value of y is 10.

5 0
3 years ago
Find the value of x.
Shalnov [3]

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

I think you do 5x-24=8x+9

5 0
3 years ago
Which two expressions are equivalent? B. A 4(2 + x) 4.2 +2.x 4 + 2 + x (4 + 2) + X D. C. 4. X + 2 4. (x + 2) 4 = (2-x) 4- 2 = X​
Nesterboy [21]
I think it’s B because it’s in the right for mate
4 0
3 years ago
A box of cereal costs $3.49. How much do a dozen boxes of cereal cost?
antiseptic1488 [7]

Answer:

41.88

Step-by-step explanation:

3.49*12=41.88

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which set of ordered pairs represents a function?
    11·1 answer
  • Use the expansion of (4x+3)^3 to find the exact value of (4.02)^3
    11·1 answer
  • I'm confused about this, please help!
    12·1 answer
  • Caroline can sketch 8 cartoon strips in two hours. How long will it take her to sketch
    10·1 answer
  • You estimate the distance from your house to your school to be 1.6 miles. The actual distance is 1.9 miles. Find the percent err
    7·1 answer
  • Can you please help me
    10·1 answer
  • 5. Find the slope between the<br> following points:<br><br> (0, 0), and (0,8)
    12·1 answer
  • PLEASE HELPPP -
    9·1 answer
  • 5(2x-3)-3(x+4)? 9 simplest form <br>​
    12·1 answer
  • Corey and Margaret went scuba diving in the ocean together. Corey dove to a depth of -23 feet, while Margaret dove to a depth of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!