1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
2 years ago
9

The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Oksana_A [137]2 years ago
8 0

Answer:

$8.75 because 26.25 divided by 3 equals 8.75.

Step-by-step explanation:

Lynna [10]2 years ago
7 0

Answer:

$26.75 per scarf

Step-by-step explanation:

3 scarves = $80.25 (quite expensive)

1 scarf = $80.25/3

1 scarf = $26.75

You might be interested in
Measured in meters the wavelength of red light is about 8 times 10^-7, and the wave Leung violet light is 4 times 10^-7. The wav
zubka84 [21]

Answer:

C. 2 times as long

Step-by-step explanation

8 times 10^-7 written in standard form is 0.0000008

4 times 10^-7 written in standard form is 0.0000004

divide both of them:

=2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do you know the answer
aivan3 [116]

Answer:

84.3

Step-by-step explanation:

use this equation



3 0
3 years ago
Need help please and thank you
Anna71 [15]

Answer:2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lena won a charity raffle. Her prize will be randomly selected from the 9 prizes shown below. The prizes include 7 rings, 1 came
pickupchik [31]

Answer:

(b) Find the odds in favor of Lena winning a headset ​

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
3x+2=11,what does this equal to I’m confused
kicyunya [14]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Easy question 4 someone
    6·2 answers
  • A metal strip is being installed around a workbench that is 8 feet long and 3 feet wide. If the stripping costs $6 per foot, fin
    14·1 answer
  • Amad was curious if triangles \triangle ABC△ABCtriangle, A, B, C, and \triangle EDF△EDFtriangle, E, D, F were congruent. He was
    7·1 answer
  • How to find the x with trig functions
    9·1 answer
  • there was a total of 750 and 2015 crickets in a pond, the population increased by 17% the next year. The year after that the pop
    12·2 answers
  • How are the graphs of the functions f(x) = /16x and g(x) = 3/64x related
    13·1 answer
  • I have been having a hard time with this question can someone please explain it to me?
    13·1 answer
  • "The more miles a person runs, the more calories the person burns."
    14·2 answers
  • I will give brainliest to whoever answers first!
    7·2 answers
  • The vertices of a quadrilateral drawn in a coordinate plane are (-6,6), (4,6), (2,-5), and (-6,-9). what is the length of the si
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!