1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
user100 [1]
2 years ago
6

A calendar shop has 3,500 calendars. Each rack can hold 500 calendars. How many racks does the store need to use?

Mathematics
2 answers:
insens350 [35]2 years ago
7 0
About 6 racks or storage
mash [69]2 years ago
7 0

Answer:

7

Step by step explanation:

Total no of calendar s = 3,500

Capacity of one rack = 500 calendar

Total no of racks = 3,500/500 = 7

You might be interested in
PLEASE HELP ME FAST!!!!
adoni [48]

Answer:

A is the only possible correct answer since the center of that shape is x =-1

6 0
3 years ago
Translate.
xxMikexx [17]

Answer:

b.

Step-by-step explanation:

The quantity x minus 2y is (x - 2y),   then we add  3.

4 0
3 years ago
If Li goes on 32 out of 100 rides at an amusement park, what percentage of
lyudmila [28]

Answer:

A. 68%

Step-by-step explanation:

68 + 32 = 100, therefore the answer is 68%.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 12 + 16 ÷ 4 · 5 - 8​
elena55 [62]

Step-by-step explanation:

12 + 16 ÷ 4 × 5 - 8

12 + 4 × 5 - 8

12 + 20 - 8

32 - 8

24

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A giant pie is created in an attempt to break a world record for baking. The pie is shown below: A circle is shown with a centra
AfilCa [17]

Answer:

98.88 ft^2  to nearest hundredth

Step-by-step explanation:

Area of slice = (37/360)  *  pi * 17.5^2    ( 17.5 = radius ( half diameter of 35))

=   98.88 ft^2


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The radius of a cylindrical gift box is ​(3x +4)) inches. The height of the gift box is twice the radius. What is the surface ar
    5·1 answer
  • The length of a rectangle is 6 cm longer than its width.
    6·1 answer
  • What is the image point of (-8, -9) after a translation left 3 units and down 5<br> units?
    7·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • What is the discount if a jacket costing $85.00 is on sale for 20% off?
    8·1 answer
  • 2(6x + 6)
    9·2 answers
  • 4m-2+3m+5 terms, like terms, coefficient, and constant
    11·1 answer
  • Whats 18 over 36 simplified
    8·2 answers
  • Please help with this
    5·1 answer
  • NO LINKS OR FILES ONLY ANSWER IF YOU KNOW IT PLEASE
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!