1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
5

________ at IKEA include cost-consciousness, constant desire for renewal, and accepting and delegating responsibility.

Business
1 answer:
Anna007 [38]3 years ago
7 0

Ikea has core business values such as consciousness, constant desire for renewal, and accepting and delegating responsibility.

<h3>What are the core values in a company?</h3>

The fundamental values of a company are the purposes that guide the attitudes of all members of the company. Additionally, these values are related to the common objectives, mission and vision of a company.

In the case of Ikea, it is a company that emerged in Sweden that has led the market for the sale of furniture and other household items that has stood out for its business values.

Among the most outstanding values of Ikea are:

  • Togetherness
  • Caring for people and planet
  • Cost-consciousness
  • Simplicity
  • Renew and improve
  • Different with a meaning
  • Give and take responsibility
  • Lead by example

Note: This question is incomplete because the options are missing. Here are the options:

A. Core values.

B. Missions.

C. Strategies.

D. Competencies.

E. Competitive Advantages.

Learn more about Ikea in: brainly.com/question/13991097

You might be interested in
Finish the sentence, gym is to healthy as book is to ?
Dafna1 [17]
<span>gym is to healthy as book is to Knowledgeable
The relationship between gym with healthy is that healthy is the expected result that gotten if someone went to gym regularly.
Therefore, the answer should be the expected result if someone read the book regularly, which is knowledgeable.</span>
3 0
3 years ago
Ivanhoe Corporation has fixed costs of $412,800. It has a unit selling price of $4, unit variable cost of $2.40, and a target ne
saul85 [17]

Answer:

Break-even point in units= 1,064,250

Explanation:

Giving the following information:

Fixed costs= $412,800

Unitary variable cost= $2.4

Selling price= $4

Desired income= $1,290,000

<u>To calculate the sales in units required, we need to use the following formula:</u>

Break-even point in units= (fixed costs + desired profit) / contribution margin per unit

Break-even point in units= (412,800 + 1,290,000) / (4 - 2.4)

Break-even point in units= 1,064,250

3 0
3 years ago
Pleasant Hills Properties is developing a golf course subdivision that includes 250 home lots; 100 lots are golf course lots and
Goshia [24]

Answer:

The relevant multiple choices are as follows:

$1,920,000.

$720,000.

$1,620,800.

$1,579,200.

$1,080,000.

The correct answer is the third option which is $1,620,800.

Explanation:

Total joint costs=cost of land acquisition+cost of street and utilities improvement

cost of land acquisition=$1,800,000

cost of street and utilities improvement=$1,400,000

total joint costs=$1,800,000+$1,400,000=$3,200,000

sales  value of the golf course lots=100*$95,000=$9,500,000

sales value of street frontage lots=150*$65,000=$ 9,750,000

Total sales value =$9,500,000+$9,750,000=$ 19,250,000

joint costs to street frontage lots=$3,200,000*$9,750,000/$19,250,000.00

                                                     =$ 1,620,779.22  

The closest option is the third option above.

6 0
3 years ago
Looking to increase the profits of his lemonade stand, Johann doubled the price of a cup of lemonade from 25 cents to 50 cents.
hjlf

Answer:

<u>1. Johann is looking to double the profits of his lemonade stand</u>

Explanation:

Note that Johann was<em> still making m</em>oney from lemonade stand but was not content with the profits he was making that was his argument or reason for increasing the price of a cup of lemonade from 25 cents to 50 cents.

<em>Without having forsight</em> Johann's decision eventually resulted in him selling fewer cups at the new price and therefore making less money than before.

7 0
3 years ago
when hilton hotels hired ross klein and amar lalvani from starwood hotels, klein and lalvani took many electronic documents with
Debora [2.8K]

when hilton hotels hired ross klein and amar lalvani from starwood hotels, klein and lalvani took many electronic documents with them from starwood. what they did was simply good business and presented no ethical problems.

This problem is a False Statement.

What is ethical problems?

An ethical problem, also known as a moral problem or ethical paradox, arises when a person must choose between two possibilities, none of which are wholly ethically acceptable.

Therefore,

This problem is a False Statement.

To learn more about ethical problems from the given statement:

brainly.com/question/17426643

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Students arrive at the Administrative Services Office at an average of one every 15 minutes, and their requests take on average
    14·1 answer
  • Land of Many Lakes (LML) sells butter to a broker in Albert Lea, Minnesota. Because the market for butter is generally considere
    6·1 answer
  • A _____ refers to a control system combining four sets of performance measures: financial, customer, business process, and learn
    14·1 answer
  • This year, international accountants, inc., implemented a new benefits system that gives employees the flexibility to choose amo
    14·1 answer
  • Some universities offer online degree programs, competing with traditional colleges based on the convenience of taking online co
    9·1 answer
  • In some markets, the government regulates the price of utilities so that they are
    14·1 answer
  • You own 50 shares of Auto Corporation that you purchased for $30 a share. The stock is currently selling for $50 a share, and yo
    6·1 answer
  • What can help you meet your budget while shopping for
    14·1 answer
  • From the consumer’s perspective, the elements of an imc strategy can be viewed as being either.
    15·1 answer
  • Jonas purchases only two goods, starfruit (s) and kiwi (k). he has an income of $60 and can buy starfruit at $2 per pound and ki
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!