1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
2 years ago
14

Bars of soap come in packages of 2 and packages of 8. The 2-bar pack costs $1.98, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the b

etter deal? What is the price per bar of the better deal?
Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]2 years ago
7 0

Answer:

the answer is 2-bar pack that costs 1.98, it is 0.99 per bar.

Step-by-step explanation:

divide $1.98 and 2 which comes to $0.99 then divide $8.88 and 8 which comes to $1.11 so 0.99 is cheaper and the better deal

You might be interested in
A mailbox that is 36 inches tall is beside a tree.The length of the mailboxes shadow is 28 inches.The length of the trees shadow
Eduardwww [97]

Answer:

The tree is 126 inches which is 10.5 feet.

Step-by-step explanation:

36x98= 3528

3528=28x

3528/28=126/12=10.5

6 0
3 years ago
Which theorem or postulate proves the two triangles are similar
Alina [70]
Because all 3 sides are given for both triangles you can use the SSS theorem
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of a rectangle has decreased by 2%.
MissTica

Answer:

The other side was decreased to approximately .89 times its original size, meaning it was reduced by approximately 11%

Step-by-step explanation:

We can start with the basic equation for the area of a rectangle:

l × w = a

And now express the changes described above as an equation, using "p" as the amount that the width is changed:

(l × 1.1) × (w × p) = a × .98

Now let's rearrange both of those equations to solve for a / l.  Starting with the first and easiest:

w = a/l

now the second one:

1.1l × wp = 0.98a

wp = 0.98a / 1.1l

1.1 wp / 0.98 = a/l

Now with both of those equalling a/l, we can equate them:

1.1 wp / 0.98 =  w

We can then divide both sides by w, eliminating it

1.1wp / 0.98w = w/w

1.1p / 0.98 = 1

And solve for p

1.1p = 0.98

p = 0.98 / 1.1

p ≈ 0.89

So the width is scaled by approximately 89%

We can double check that too.  Let's multiply that by the scaled length and see if we get the two percent decrease:

.89 × 1.1 = 0.979

That should be 0.98, and we're close enough.  That difference of 1/1000 is due to rounding the 0.98 / 1.1 to .89.  The actual result of that fraction is 0.89090909...  if we multiply that by 1.1, we get exactly .98.

6 0
2 years ago
HELP ME PLZ ILL GIVE U EXTRA POINTS
likoan [24]

Answer:

10 32 -9

10 -13 18

-9 -8 11

hope this helps

6 0
3 years ago
Write an equation if the line that passes through (0,-3) and (3,3) .
liq [111]

Answer:

y = 2x - 3

Step-by-step explanation:

y = mx + b

m = (y2-y1)/(x2-x1)

m = (3-(-3))/(3-0)

m = 6/3

m = 2

y = mx + b

y = 2x + b

3 = 2(3) + b

3 = 6 + b

b = -3

therefore

y = 2x - 3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What's the nearest hundred 746
    6·2 answers
  • Talal wants to borrow $1000. He can get a loan of $1000 at a 6% annual
    5·1 answer
  • What is the discount on shirts if shirts cost $24 and there is a discount 25%
    5·1 answer
  • Gabrielle earned a weekly salary of $235 plus 8% commission on sales over $500. What was her weekly pay if she had
    15·1 answer
  • If you had 6 5/7 and you have 3/4 away how much do u hav
    5·2 answers
  • a car travels 2 5/8 miles in 3 1/2 minutes at a constant speed. write an equation to represent the distant d that the car travel
    11·1 answer
  • Quan's last paycheck shows that he eamed $210.00 for 24 hours of work. What is his hourly rate of pay?
    15·1 answer
  • Will give brainliest answer plz help
    6·2 answers
  • Who wants to text back and forth pls add me
    5·1 answer
  • Part B
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!