1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha_Volkova [10]
2 years ago
9

Randy bought 5 candy bars for $7.55. What is the cost per candy bar?

Mathematics
1 answer:
BARSIC [14]2 years ago
3 0
D $0.66

Because if you do $ 7.55 divide by five you’re gonna get 0.66 so D is the correct answer :D
You might be interested in
Use Multistep Pythagorean Theorem to answer
uranmaximum [27]

Answer:

√5

Step-by-step explanation:

I think that is the answer I never come to such a question of changing things to radical form but I guess 5 cannot be multiplied by a number such that it has a square root so the answer is that√5

6 0
3 years ago
List of reading his cell phone and monthly service please try and sell offers a new phone for $50 in unlimited service for a mon
Shtirlitz [24]

Answer:

After 5 months the cost of the two phones and monthly service be the same.

Step-by-step explanation:

1st service cost = $50 + $40x, where "x" represents the number of months

2nd service cost = $50x

Now we have to find the number of months the cost of the two phones and monthly service be the same.

Now we have to equivate and find the value of x.

50x = 50 + 40x

Subtracting 40x from both sides, we get

50x - 40x = 50 + 40x - 40x

10x = 50

Dividing both sides by 10, we get

x = 50/10

x = 5

After 5 months the cost of the two phones and monthly service be the same.

Hope you will understand the concept.

Thank you.


3 0
3 years ago
Evaluate each using the values given please help me
yaroslaw [1]

Answer:

the first one should be -548

Step-by-step explanation:

plug in the values and you should get -30+7(-72-2).

4 0
3 years ago
Monica earned $60 from a bonus plus $8.50 per hour (h) she worked this week. Which of the following expressions best represents
maria [59]
60 +8.50 x 24 x 7 = ?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle’s area and perimeter have the same numerical value. The length of the rectangle is 12 units. What is the width of th
Alex_Xolod [135]

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

12x2.4 = 28.8 (Area)

12+12+2.4+2.4 = 28.8 (Perimeter)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Let p: x < −3 Let q: x > 3 What is represented by p ∨ q?
    10·2 answers
  • What is the value of i20+12
    11·1 answer
  • Write an equivalent expression for 4(3a+7) +(2a+5) if a = 5 is the solution to both expressions the same?
    10·1 answer
  • Helppppppp I need the answer now
    15·1 answer
  • Help Fast the homework îs for tomorrow
    7·2 answers
  • Which of these represents slope-intercept form?
    8·2 answers
  • It’s due in 9 mins lol help
    15·1 answer
  • Answer this and ill will help back and give brainliest
    14·1 answer
  • Hello good morning!! Anyone watch anime? My favorite is yu yu hakusho or one piece
    7·2 answers
  • Which statements about the line that passes through (−2, 0) and (2, −4) are true? Select all that apply.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!