1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
2 years ago
10

Please help me with this problem ​

Mathematics
1 answer:
Reil [10]2 years ago
7 0

1:150 = 3: x

3 x 150 = 450

p mark branlist

You might be interested in
How to do exponents a quicker way!! Please help my brother!
jekas [21]
You need to remember your exponent rules. I don’t know any easier way to do it. These are all the ones I can remember right now

3 0
2 years ago
HELP ME THIS MY LAST QUESTION PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
krok68 [10]

Answer: c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Can u pls help me with this question ​
Shalnov [3]

Answer:

A, C, D

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A car's position is given by s(t) = {3 – 5t? + 7t hundreds of meters with t in minutes.
Nadya [2.5K]

Answer:

A) (1 s, 2.3 s)

B) (-4 m/s², 3.8 m/s²)

Step-by-step explanation:

The car's position which is the distance is given by the equation;

s(t) = t³ - 5t² + 7t

A) Velocity is the first derivative of the distance. Thus;

v(t) = ds/dt = 3t² - 10t + 7

At v = 0, we have;

3t² - 10t + 7 = 0

Using quadratic formula, we have;

t = 1 and t = 2.3

Thus, time at velocity of 0 is t = (1 s, 2.3 s)

B) acceleration is the derivative of the velocity. Thus;

a(t) = dV/dt = 6t - 10

At velocity of 0, we got t = 1 and t = 2.3

Thus;

a(1) = 6(1) - 10 = -4 m/s²

a(2.3) = 6(2.3) - 10 = 3.8 m/s

Thus, a(t) at v = 0 gives; (-4 m/s², 3.8 m/s²)

8 0
2 years ago
How would you estimate the price if a shirt that usually costs $32.99 is on sale for 25% off?
Nuetrik [128]

Answer:

32.99/4 is about 8.25

8.25 x 3= 24.75

about 24.75

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Patrick earns $40 per hour. He earned an extra $1000 for working on a special project. His pay check for the month was 7420. How
    8·2 answers
  • on Tuesday a local hamburger shop sold a combined total of 318 hamburgers and cheeseburgers the number of cheeseburgers sold was
    9·1 answer
  • 0.006 0.06 0.6 6 What are the next two numbers?
    5·2 answers
  • If Bob produces 36 or fewer items in a week, he is paid X dollars per item. If Bob produces more than 36 items in a week, he is
    5·1 answer
  • A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
    9·2 answers
  • I need help quick please ​
    6·1 answer
  • Xsquare-8x+15 please help me answer it thank you​
    6·1 answer
  • At a rate of 31 miles per hour, it takes henry 6 minutes to drive from the library to his house. Show how to find distance that
    8·1 answer
  • What is the y-coordinate of the point that divides the directed line segment from J to K into a ratio of 5:1? m Y 1 77](V₂ − V₁]
    9·1 answer
  • My sister needs some help with her homework. Can someone lend her a hand?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!