1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin [286]
2 years ago
5

I WILL MARK FIRST ANSWER BRAINLIEST !!! PLS ANSWER QUICKLY !!!

Mathematics
2 answers:
Zarrin [17]2 years ago
7 0

Answer:

104x + 52

None of the expressions listed are equivalent to 52(2x + 1)

Step-by-step explanation:

52(2x + 1)

Apply the distributive law:  a(b + c) = ab + ac

⇒ 104x + 52

Therefore, 52(2x + 1) = 104x + 52

Anon25 [30]2 years ago
7 0

\rm 52(2x + 1)

  • Use distributive property: a(b+c)=ab+bc

a = 52

b = 2x

c = 1

\rm \: 52 \times 2x + 2x \times 1

Multiply the numbers

\rm \: 104x + 2x

You might be interested in
6/7 - 6/7 = ? Help please.
swat32

Answer:

<h2>0.</h2>

Step-by-step explanation:

First, we should line up the fractions.

6 / 7 - 6 / 7.

Second, we subtract straight across since denomionators are the same.

6 / 7 - 6 / 7 = 0.

Therefore, the difference is 0.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. True or false: A function is a rule that assigns each input exactly one
Alexxandr [17]
True a function is a rule that assigns each input exactly one output.
7 0
3 years ago
The table below shows the different sizes of 15 pepperoni pizzas sold at a restaurant so far today.
MrRa [10]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
Dylan hikes 90 miles in 3 days. At that rate, how many days does it take him to hike a total of 240 miles?
zysi [14]

Answer:

8 days

Step-by-step explanation:

90/3 = 30 mi/day

240/30 = 8 days

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify 6x + 6 + 5x - 8.​
    14·2 answers
  • Which statement about the following argument is true?
    5·2 answers
  • Please help .............
    7·1 answer
  • Devin has 39 toy blocks. What is the value of the digit 9 in this number
    11·2 answers
  • The cost of peanuts varies directly with the number of pounds. If 3 pounds of peanuts cost $6.30, what is the cost of 4.5 pounds
    8·2 answers
  • Santino bought a book for $23.54. The price of the book was $22. What was the sales-tax rate?
    8·2 answers
  • Find the periodic withdrawals PMT for the annuity given. HINT [See Example 4.] (Assume end-of-period withdrawals and compounding
    11·1 answer
  • Anybody? help me out, please
    10·1 answer
  • A small ball floats on the surface of the water
    8·1 answer
  • For her phone service, Kala pays a monthly fee of $24, and she pays an additional $0.07 per minute of use. The least she has bee
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!