Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One. Write
a division equation for each banana purchase, and then decide which store had the better banana price.
thx :D
2 answers:
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Answer:
Market One
Step-by-step explanation:
Market one charges about $1.54 per pound and Supermart charges $1.85 per pound
You might be interested in
Use the rule is/of, %/100
if you use a calculator the answer is 0.00559493
So 2 popcorn = $5×2= $10
And 2 soda. =$2.50×2=$ 5
Add $10+$5=$15.... Judy spent $15 from $30
Hoping this will help.
Answer:

Step-by-step explanation:

Formula used =

I think it’s 236.8 correct me if I’m wrong?