1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
14

Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One. Write

a division equation for each banana purchase, and then decide which store had the better banana price.
thx :D
Mathematics
2 answers:
serg [7]2 years ago
7 0

Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb

(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb

Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.

skad [1K]2 years ago
7 0

Answer:

Market One

Step-by-step explanation:

Market one charges about $1.54 per pound and Supermart charges $1.85 per pound

You might be interested in
If 15% of N is 45% of 2003, what is the value of N?
Vera_Pavlovna [14]
Use the rule is/of, %/100
5 0
3 years ago
I am very bad at math and need help with is 15÷2681
NNADVOKAT [17]

if you use a calculator the answer is 0.00559493

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Judy took $30 with her to spend on popcorn and drinks for her and her friend At the movies popcorn was $5 the price of each soda
Sonbull [250]
So 2 popcorn = $5×2= $10
And 2 soda. =$2.50×2=$ 5
Add $10+$5=$15.... Judy spent $15 from $30

Hoping this will help.
6 0
2 years ago
(x-1)^2+(2-x)^2-3(x-5)*(x-5)
Natali5045456 [20]

Answer:

-x^2+24x-70

Step-by-step explanation:

(x-1)^2+(2-x)^2-3(x-5)*(x-5)\\=> (x - 1)^2 + (2 - x)^2 - 3(x - 5)^2\\=> x^2 - 2x + 1 + 4 - 4x + x^2 - 3(x - 5)^2\\=> x^2 - 2x + 5 - 4x + x^2 - 3(x - 5)^2\\=> x^2 - 6x + 5 + x^2 - 3(x - 5)^2\\=> 2x^2 - 6x+5 - 3(x - 5)^2\\=> 2x^2 - 6x+5 - 3(x^2 - 10x + 25)\\=> 2x^2 - 6x+5  - 3x^2+30x-75\\=> -x^2 - 6x + 5 + 30x - 75\\=> -x^2 + 24x + 5-75\\=> -x^2+24x-70

Formula used =

(a-b)^2 = a^2+ 2ab + b^2

8 0
2 years ago
Find the measure of side b.
malfutka [58]
I think it’s 236.8 correct me if I’m wrong?
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A cylindrical container contains some sand as shown below. How much more sand must be added for the container to be half full? U
    5·1 answer
  • Need help ASAP please thanks.
    8·1 answer
  • How many kilograms is 2 tons?
    15·2 answers
  • I dont understand this can someone help it urgent ...............
    7·1 answer
  • Simplify the expression.
    12·2 answers
  • What is 148x 148.269
    5·2 answers
  • 8 of 10
    11·1 answer
  • Please help me! (please no links!)​
    11·2 answers
  • Please help I'm literally about to cry I just need the answers
    7·1 answer
  • Can someone help with question #4 please
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!