1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
2 years ago
5

Can anyone solve this?

Mathematics
2 answers:
anygoal [31]2 years ago
6 0

Answer:

50.4 km (Answer B)

Step-by-step explanation:

From this information, we are able to create a proportion, 2cm/21km= 4.8cm/x km (x representing the actual distance). After cross-multiplying and simplifying, you get an answer of 50.4km. Hope this helps!

bixtya [17]2 years ago
3 0

Answer:

B) 50.4 km

Step-by-step explanation:

2 cm : 21 km

Then multiply by 2.4 on each side:

2 x 2.4 cm : 21 x 2.4 km

4.8 cm : 50.4 km

You might be interested in
The line segment shown is rotated 90° clockwise about the origin. What are the new coordinates of point B?
Monica [59]
I’m pretty sure the answers is B
6 0
3 years ago
3. What value of makes a true equivalent fraction statement.<br> 5 30<br> 54<br> C
VashaNatasha [74]

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

We need to find x which will make an equivalent fraction statement.

\frac{5}{x} = \frac{30}{54}

5 x 6 = 30

x x 6 = 54 (to find x we should do 54 ÷ 6 which = 9)

So:

\frac{5}{6} = \frac{30}{54}

x = 9

hope this helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
( 8n - 3n^4 + 10n ^2 ) - ( 3n^2 + 11n ^4 - 7)
DanielleElmas [232]

Answer:

-14n^4 + 7n^2 + 8n + 7

Step-by-step explanation:

( 8n - 3n^4 + 10n^2 ) - ( 3n^2 + 11n^4 - 7)

8n - 3n^4 + 10n^2 - 3n^2 - 11n^4 + 7

- 14n^4 + 7n^2 + 8n + 7

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The school need to make $750 in order to cover all of their expenses.They estimate 200 students will come to the dance.If they m
densk [106]

9514 1404 393

Answer:

  $3

Step-by-step explanation:

The cost that hasn't been covered by bake sale proceeds is ...

  $750 -150 = $600

If that cost is divided among 200 students, the amount each student needs to pay is ...

  $600/(200 students) = $3/student

They need to charge $3 per ticket.

8 0
2 years ago
Picture of problem is above eeeeeeeeeeeeee
yan [13]
I believe it is -2 because it doubles and the pattern of negative then positive requires a negative b
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Tom opens a bank account and makes an initial deposit of $15,000. The banker tells Tom that he is going to receive an annual rat
    15·1 answer
  • Caleb purchases 5 beach towels for d dollars each. Each towel is charged an additional 6% sales tax.
    7·1 answer
  • The process of digging a site includes a. carefully recording the location of artifacts. b. accurate descriptions of the artifac
    11·1 answer
  • What should she do next to find 42 to the nearest hundredth?
    10·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • Help please on all of these
    14·1 answer
  • Find the equation of a circle with a center at (7,2) and a point on the circle at (2,5)?
    5·1 answer
  • If 8x = 24, then 24= 8x what property is this
    10·1 answer
  • San bought video games for $410.00. If San has a 20% off coupon, how much does he save?
    8·2 answers
  • Find the length of UX
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!