1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serg [7]
2 years ago
13

Question content area top

Mathematics
2 answers:
borishaifa [10]2 years ago
8 0
I would have spent $56 this month
skelet666 [1.2K]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is $56

Step-by-step explanation:

100% is 20, and 80% of 20 is 16. So you just have to add 16+20=36.That was this month.Then you add 20 +36 to combine the months.Therefore getting your answer.

For the proportion you write 80/100+x/20

You might be interested in
Explain how finding 7x20 is similar to finding 7 x 2,000. Then find each product
Sphinxa [80]
7×20 and 7×2000 are similar. The amount of zeros are the dependent factor.

7×20= 140
7×2000= 14000

The base equation is 7×2=14
Any additions of zeroes in this formula will be added at the end result.

Ex.
7×2=14
7×20=140
7×200=1400
70×200=14000
700×200=140000
5 0
3 years ago
5 ft, 7 in, - 3 ft, 10 in.
aliina [53]

Answer:

The answer would be 1 ft 9 in

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
What is 8^3 simplyfied
prisoha [69]

Answer: 8*8*8

Since 8 is being multiplied to the 3 power we multiply it 3 times.

8^3 is written like 8*8*8

8*8*8=512

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the line y=- 2x+7.
iVinArrow [24]

Answer:

the slope is rhe same -2

Step-by-step explanation:

the slope is the opposite +1/2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Why do we use the quadratic formula as opposed to trying to solve using factoring
Jlenok [28]
Sometimes there is no apparent way to factor it by hand /(the factors are decimals or imaginary). To try and factor these problems is nearly impossible in your head.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Is quadrilateral JKLM the result of a dilation of quadrilateral ABCD by a scale factor of 2? Why or why not? Yes, because sides
    12·2 answers
  • Miss Rodriguez is purchasing trophies for each child that plays Little League she wants to spend no more than seven dollars per
    11·1 answer
  • Someone who understands? Please Hély me
    6·1 answer
  • I need help<br> please and thank you
    13·1 answer
  • The number of chips of different colors in Fran's bag is shown below: 9 red chips 4 green chips 15 yellow chips Fran takes out a
    9·1 answer
  • If a number is divisible by 2,5,10 what is the one digit of the number
    6·1 answer
  • Nick brings five pizzas to a birthday party. The boys at the birthday party eat 2/5 of the pizzas. How many pizzas did the boys
    14·2 answers
  • Solve the system of equations by the substitution method.<br> 12x + 6y= 15<br> - 2x=y+4
    9·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=12%5Ctimes%2012%5Ctimes%2011" id="TexFormula1" title="12\times 12\times 11" alt="12\times 12\t
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!