1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
2 years ago
15

**URGENT**please help and show work!

Mathematics
2 answers:
Murrr4er [49]2 years ago
7 0

Answer:

use what you have learned okay and study

Step-by-step explanation:

:-) anyway, since I don't want you to cheat...... this is how you find the slope just by Using two of the points on the line, you can find the slope of the line by finding the rise and the run. The vertical change between two points is called the rise, and the horizontal change is called the run. The slope equals the rise divided by the run: Slope =riserun Slope = rise run.

Natasha2012 [34]2 years ago
4 0

Answer:

mat hhway u gives all the answers

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Melissa graphed the equation y = x2 and Dave
DIA [1.3K]

Answer:

Dave's graph has been reflectes across the x-axis and has a horizontal stretch compared to Melissa's graph.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Brent paid for six avocados with a $20 bill he received $10.40 in change construct and solve the equation can be used to find th
sleet_krkn [62]
Step 1:
Work out how much is was for 6 avocados
20 - 10.40 = 9.6

Step 2:
Find out how much it is for 1 avocado
9.6 / 6 = $1.6

Step 3:
Construct an equation, where y is how many avocados
1.6y = total price

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Factor x3 + x2 + x + 1 by grouping. What is the resulting expression?
Scilla [17]
To factor by grouping, you group up the 1st 2 terms together and the last 2 terms together and then factor those pieces.

(x^3 + x^2) + (x + 1)
x^2(x + 1) + 1(x +1) - now factor out the (x + 1)
(x + 1)(x^2 + 1) - final answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation would you use to solve this problem: Laura bought 4 1/3 bushels of apples for $16. How much did each bushel cost?
loris [4]

Answer: $3.69

Step-by-step explanation:

Laura bought 4 1/3 bushels of apples.

Firs convert this to an improper fraction for easier calculation:

= 13/3 bushels of apples.

If cost $16 altogether, individually they must cost:

= Cost / Quantity purchased

= 16 ÷ 13/3

= 16 * 3/13

= $3.69

<em>Note: You can divide by a fraction by multiplying the inverse of that fraction. </em>

5 0
2 years ago
Solve:<br> 3(x - 2) = 12
Alecsey [184]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

3(x-2)=12

divide both sides by 3

x-2=4

add 2 to both sides

x-2+2=4+2

combine like terms

x=6

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Make a conjecture about 5 to the power of 2 minus 6 to the power of 2= 5 +4 =9
    14·1 answer
  • Suppose Miss Roxanne Davenport is 25 years old right now and puts away $1,800 per quarter in an account that returns 6% interest
    12·2 answers
  • On a number line, what number is 2/3 of the way from 7 to 13?
    13·1 answer
  • Can someone check if i got this right because idk if this is correct
    7·1 answer
  • 0.05 si 1/10 the valué of
    15·1 answer
  • A demand _ is a graphic represantion of the law of demand
    5·2 answers
  • 1. Ruth Lockwood earns $2,917 a month as a supervisor for Acme
    6·1 answer
  • (-3/7) divided by (-1 1/14)<br>hurry!
    6·1 answer
  • ( ،<br> Find the simple interest<br> on 150.000 for 5years at 2%per annum
    13·1 answer
  • SHOW WORK
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!