Answer:
Dave's graph has been reflectes across the x-axis and has a horizontal stretch compared to Melissa's graph.
Step-by-step explanation:
Step 1:
Work out how much is was for 6 avocados
20 - 10.40 = 9.6
Step 2:
Find out how much it is for 1 avocado
9.6 / 6 = $1.6
Step 3:
Construct an equation, where y is how many avocados
1.6y = total price
To factor by grouping, you group up the 1st 2 terms together and the last 2 terms together and then factor those pieces.
(x^3 + x^2) + (x + 1)
x^2(x + 1) + 1(x +1) - now factor out the (x + 1)
(x + 1)(x^2 + 1) - final answer
Answer: $3.69
Step-by-step explanation:
Laura bought 4 1/3 bushels of apples.
Firs convert this to an improper fraction for easier calculation:
= 13/3 bushels of apples.
If cost $16 altogether, individually they must cost:
= Cost / Quantity purchased
= 16 ÷ 13/3
= 16 * 3/13
= $3.69
<em>Note: You can divide by a fraction by multiplying the inverse of that fraction. </em>
Answer:
x=6
Step-by-step explanation:
3(x-2)=12
divide both sides by 3
x-2=4
add 2 to both sides
x-2+2=4+2
combine like terms
x=6